Erdoğan: Kimliksiz Yapı İnşası Dönemini Sona Eriyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beykoz Cam ve Billur Müzesi Açılış Töreni'ne katıldı. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada Türkiye'de uzun bir süre ecdat mirasına hoyrat davranıldığını, eserlerin yerle yeksan edildiğini söyledi. 

MİRASIMIZI KORUMA ALTINA ALMAK İÇİN ÖZEL GAYRET SARF ETTİK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihi mirasların önemine vurgu yaparak müzelerin korunması gerektiğini dile getirdi. Kimliksiz inşaatlarla alakalı da açıklama yapan Erdoğan şu sözleri sarf etti:

Yıldız Sarayı'nın diğer kısımları ile ilgili çalışmalar da yine devam ediyor. Tarabya'daki harap halde bulunan Huber Köşkü ile adeta tamamen yıkılmış olan Çengelköy'deki Vahdettin Köşkü’nü de yeniden ayağa kaldırdık. Amacımız tüm bu mekanların restore edilebilmelerini hem de yaşayan mekanlar olarak korunabilmelerini sağlamaktır. Bununla kalmıyor Cumhurbaşkanlığı Külliyesi başta olmak üzere yeni yapılan kamu binalarının da Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin bugüne miras olarak kalması sebebiyle o izleri yarınlara taşımaktır ve modern mimari yorumlarla da inşasını temin etmektir. Ülkemize uzunca bir süredir hakim olan çirkin ruhsuz, kimliksiz yapı inşası dönemini sona erdirerek gelenekle geleceği harmanlayan yeni bir devri başlatmayı hedefliyoruz. Pek çok şehrimizde sadece kamunun değil özel sektörün ve kişilerin de projelerini aynı anlayışla yürüttüklerini görüyoruz. Yatay mimari ile yaygınlaştırmak suretiyle Türkiye'nin çehresini orta ve uzun vadede tamamen değiştireceğimize inanıyoruz.

"BEKA MÜCADELESİNE YOĞUNLAŞTIK"

Beka mücadelesine odaklandıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, kültür sanat eserleri üzerinden çöküntü yaratılmaya çalışıldığını vurguladı.

Sahip olduğumuz bu büyük tarih kültür ve medeniyet mirasına hakkıyla sahip çıkamadığımız ise acı bir gerçek olarak karşımızda duruyor. İşte bu sebeple sorumluluk üstlendiğimiz her yerde ve her alanda kökü mazide olan ati anlayışıyla hareket ediyoruz. Elbette kültür-sanat ilim dediğimiz hususlar bir anda üretilemediği gibi bir anda da ortadan kaybolmuyor. Bununla birlikte sağlam ekonomik, askeri güce sahip olamayan toplumların kültürlerin sanatlarını ilimlerini yaşatmakta da zorluk çektiklerini biliyoruz. Kültür ve sanat eserlerinin her biri diğerini de besleyen diğerini de ayakta tutan unsurlar olduğu için gerileme başlayınca hiçbir alan bunun dışında kalamıyor. Türkiye ve Türk Milleti olarak böyle bir felaketi kısmen de olsa yaşadık. Maruz kaldığımız çöküntüler bizi beka mücadelesine öylesine yoğunlaştırdı ki diğer konulara yeteri kadar vakit ve enerji ayıramadık. 

 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6913743/erdogan-kimliksiz-yapi-insasi-donemini-sona-eriyor