CHP'li Özkan, Norveç Başbakanının Ceza Yemesini Değerlendirdi: ''Türkiye'de Olsa ''Darbe Girişimi'' Denirdi''

Norveç Başbakanı Erna Solberg, Covid-19 yasaklarını delmesi nedeniyle para cezasına çarptırıldı. Daha sonrasında  Norveçli bir polis memuru konu ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Polisin açıklamalarını paylaşan CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan şu açıklamalarda bulundu:

“Türkiye'de olsa bu açıklamaya 'darbe girişimi' denir, polisi de tutuklarlardı. Neyse ki olay Norveç'te geçiyor” 

Norveç Başbakanı Erna Solberg, doğum günü kutlamaları sırasında sosyal mesafe kuralını çiğnediği gerekçesi ile 20 bin Kron (19,2 bin TL)  para cezasına çarptırılmıştı. CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, Norveçli polis memurunun kesilen cezaya ilişkin açıklamalarının ve Solberg’in görüntülerinin yer aldığı bir videoyu paylaştı. Görüntüleri paylaşırken ise şu sözlere yer verdi:

"Türkiye'de olsa bu açıklamaya 'darbe girişimi' denir, polisi de tutuklarlardı. Neyse ki olay Norveç'te geçiyor" 

''Solberg'i Cezalandırmamız Gerektiğine İnanıyoruz''

Norveç'te yaşanan olay sonrası paylaşım yaparak açıklama yapan polis memuru şu sözlere yer vermişti:

“Yasalar herkese karşı eşit olsa da herkes eşit değildir. Başbakan Solberg, bu ülkenin başındaki bir seçilmiştir ve salgına karşı hükumetin aldığı Covid önlemlerinde öncü bir rolü vardır. Bu nedenle halkın Covid önlemlerine olan güvenini korumak amacıyla Solberg’i cezalandırmamız gerektiğine inanıyoruz. 26 Şubat günü organize ettiği yemek nedeniyle Solberg 20 bin Kron cezaya çarptırılmıştır” 

Videoda Solberg’in cezayı kabul ettiğine ilişkin görüntülere de yer verildi. Solberg de ceza ile ilgili olarak şöyle konuştu:

“Tabii ki cezayı kabul ediyorum. Bir itirazda bulunmayacağım. Polisle bu konuyu konuştuk ve cezamı ödeyeceğim. Norveç halkı bireylerin de hata yapabileceğini ve hata yapan bireylerin bunun bedelini ödemekle yükümlü olduğunu biliyor. Benim davrandığımdan daha sorumlu davranmalılar."

 

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6927283/chpli-ozkan-norvec-basbakaninin-ceza-yemesini-degerlendirdi-turkiyede-olsa-darbe-girisimi-denirdi