Kaboğlu'ndan Pandemi Dönemi İçin Yönerge: ''Hukuk Devleti İlkesi Çiğneniyor''

CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu, Koronavirüs pandemisinde Türkiye’de Anayasa’da yer alan sosyal devlet yükümlülüklerinin yerine getirilmesi amacıyla TBMM Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi. Kaboğlu, önergesinde Koronavirüs pandemisi ile, sosyal devletin anlam ve öneminin bütün dünyada fark edildiğini ve bu doğrultuda devlet yöneticileri ulusal politik önceliklerini, halklarının sağlık açısından ve ekonomik olarak korunmalarına yönlendirerek mücadelelerini etkin kılma çabasında olduklarını belirtti.

CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu, pandemi döneminde Anayasa’da yer alan sosyal devlet ilkesinin yerine getirilip getirilmediğinin ortaya konulması için TBMM’ye araştırma önergesi verdi. Kaboğlu, iktidara “Güçsüz toplumsal katmanlar mı, bir avuç sermaye sahibi mi?” diye sordu.

Türkiye’de pandemi yardımlarının büyük bölümünün İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılandığını kaydeden Kaboğlu, fondan karşılanan bu yardımların yeterli olmadığına dikkat çekerek şu söyledi;

“Toplumun önemli bir kesimini açlık sınırının altında yaşamaya mahkûm etmiş, amacından saptırdığı sosyal güvenlik sisteminin geleceğini tehlikeye atmış ve açlıkla sınanan dar gelirli yurttaşlarımızın virüsten korunmasında zaaflar doğurmuştur” 

Kanal İstanbul Uyarısı Yaptı! 

Kaboğlu, Anayasa’nın sosyal devlete ilişkim hükümlerine hatırlatarak şu sözlere yer verdi:

“Devletin mali yükümlülüklerinden kaçınması ve kaynakların çılgın projelere yönlendirme olgularının, çok yönlü sosyal, ekonomik ve ekolojik kıyımları beraberinde getirdi. Kanal İstanbul gibi projelerle ortaya çıkacak çevresel felaketler, başkaca hastalıklara ve salgınlara da neden olabilecek”
Eğitim hakkına gelince; salgın sürecinde uzaktan eğitim hızlı bir çözüm olmuş olsa da; yaz tatili sonrası, eğitim hakkına erişim kanalları açık tutulamamıştır. Nitekim, ihtiyacı olan öğrencilere gerekli araç gerecin devletçe sağlanmaması nedeniyle, uzaktan eğitim; öğrenciler arasında ayrımcı sonuçlar yaratmış ve Anayasa’nın “Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz” fıkrasıyla başlayan 42. maddesinin, asgari gerekleri bile karşılanmamıştır” 

''Hukuk Devleti İlkesi Çiğneniyor'' 

Kaboğlu, toplum ve sağlık çalışanları, salgın sürecinin belirsizliği ile uğraşırken, Cumhur İttifakı partilerinin; Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu önerileri doğrultusunda genel önlemler almak bir yana, şehir şehir sosyal mesafesiz kalabalık kongrelerin ardından büyük kongreler yaptıklarını ve Türkiye genelinde yüksek risk tablosunun oluşmasına sebep olduklarını ifade etti. Kaboğlu, sosyal devlet gereklerine “mesafeli kalan iktidarın, salgın nedeniyle aldığı yetersiz kalan tedbirlerin ise hukuk devleti ilkesini çiğnediği gibi insanların yaşamını tehlikeye attığına” dikkat çekti.

''İnsan mı İktidar mı''

Kaboğlu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni “Tek kişi yönetimi” diye adlandırarak şu soruyu yöneltti:

“İnsan mı, iktidar mı? Yaşam mı, para mı? Hukuk mu, fiili durum mu? Bilim mi, baskı mı? Sosyal güvenlik sistemi mi, israf mı? Ekolojik denge mi, ülkesel yağma mı? Güçsüz toplumsal katmanlar mı, bir avuç sermaye sahibi mi?”

 

 

 

 

 

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/6933905/kaboglundan-pandemi-donemi-icin-yonerge-hukuk-devleti-ilkesi-cigneniyor