TTB Açıkladı: ''Hekimler 15 Nisan'da Uyarı Eylemi Yapacak''

TTB Merkez Konseyi, koronavirüsü salgınında son duruma ilişkin olarak Cağaloğlu'nda bulunan İstanbul Tabip Odası binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya video konferans sistemiyle 81 ili temsil eden 65 Tabip Odası'ndan başkan ve yönetim kurulu üyeleri de katıldı. Alınan karara göre TTB, 15 Nisan'da Ankara'da Sağlık bakanlığı önünde bir araya gelecek. Öte yandan, her şehrin Tabip Odası üyeleri de il sağlık müdürlükleri önünde toplanacak.

Türk Tabipler Birliği (TTB) Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, gerçek günlük vaka sayısının 250 bini aştığını, durumun korkunç olduğunu belirterek, bütün sağlık emek-meslek örgütleriyle birlikte iktidarı uyarmak, topluma çağrıda bulunmak için 15 Nisan Perşembe günü saat 12.30’da “Yaşam hakkımızdan vazgeçmiyoruz. Ölümleri Durdurun!” sloganıyla Ankara’da eylem yapacaklarını açıkladı.

''Kırmızı Pazartesi Romanındaki Gibi Herşey Herkesin Gözü Önünde Oldu''

Basın açıklaması metnini okuyan TTB Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı "Günlük vaka sayıları elli bini aştı, can kayıpları gerçek rakamların ancak üçte birini yansıtan resmi rakamlara göre dahi iki yüz elliyi aştı" dedi. Fincancı şöyle devam etti: 

"Hastanelerimiz Covid-19 hastalarıyla doldu, yeni açılan servisler dahi ihtiyacı karşılamaya yetmiyor, yoğun bakımlarda yer bulunamıyor. Her gün çaresizlik içinde yeni ölümlere tanıklık etmekten tükeniyoruz. Bu tablodan sadece Covid-19 hastaları değil, Covid-19 dışındaki hastalarımız da mağdur oluyor. Ertelenemez sağlık sorunları için gereken hizmete ulaşamıyorlar. Tıpkı Gabriel Garcia Marquez’in 'Kırmızı Pazartesi' romanındaki gibi her şey herkesin gözü önünde oldu.
Böyle olacağını başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere bütün yönetenler biliyordu. Ancak tüm uyarılarımıza rağmen gereken önlemleri almak yerine tabloyu seyretmekle yetindiler. Baştan beri yaptıkları gibi hala salgını yönetmek yerine algıyı yönetmeye çalışıyorlar; 'aşı umudu tacirliği' yaparak insanları oyalıyorlar. Mızrak çuvala sığmayınca da 'maske, mesafe, hijyen' tekerlemesiyle suçu vatandaşlara atıyorlar.

''Bu Kabusu Hep Birlikte Durduralım''

TTB Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı'nın diğer önemli açıklamaları ise şu şekilde:

''Bu kâbusu hep birlikte durduralım. Türk Tabipleri Birliği olarak bütün sağlık emek-meslek örgütleriyle birlikte iktidarı uyarmak, topluma çağrıda bulunmak için 15 Nisan Perşembe günü saat 12.30’da 'Yaşam hakkımızdan vazgeçmiyoruz! Ölümleri Durdurun!” sloganıyla Ankara’da Sağlık Bakanlığı ve Türkiye’nin bütün illerinde de Sağlık Müdürlükleri önünde olacağız.
Çağrımız sadece sağlık örgütlerine ve sağlık çalışanlarına değil. Bütün emek-meslek örgütlerini, bütün sendikaları, bütün siyasi parti ve çevreleri, başta yakınlarını COVID-19 nedeniyle kaybedenler olmak üzere bütün yurttaşlarımızı çağrımızı sahiplenmeye, sesimize ses katmaya, bu yanlış politikalara itiraz etmeye, bu korkunç gidişata dur demeye, yaşam hakkımızı sahiplenmeye çağırıyoruz. Bu çığlık hepimizin!"

 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6934352/ttb-acikladi-hekimler-15-nisanda-uyari-eylemi-yapacak