Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Açıkladı: Erişkin Yoğun Bakım Doluluk Oranı Yüzde 71.3

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada Türkiye genelinde erişkin yoğun bakım doluluk oranının yüzde 71.3 olarak tespit edildiğini açıkladı. Bakan Koca şu sözlerle bazı illerdeki erişkin yoğun bakım üniteleri hakkında bilgi verdi:

"Bazı illerimizde yer yer sorunlar yaşadığımız oluyor mu, oluyor. Yüzde 80’in üzerinde olan iller Sinop, İzmir, Çanakkale, Bartın, Edirne ve Rize’de. Bu illerimizde yoğun bakım doluluk oranı yüzde 80’in üzerinde. Erişkin yoğun bakım anlamında yüzde 71.3” 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu Toplantısı Sonrası Açıklama Yaptı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı sonrasında son gelişmeler hakkında açıklamalar yaptı.Bakan Koca, yurttaşların yüzde 80'inin çok yüksek riskli şehirlerde yaşadığını söyleyerek yeni vakaların yüzde 85'inin İngiltere mutasyonu olduğunu söyledi. Sinop, Çanakkale, Edirne, İzmir ve Bartın illeri, erişkin yoğum bakım ünitelerinin doluluk oranının yüzde 80 üzerinde olan iller olarak açıklandı.

Mutant Koronavirüsler Daha Hızlı Yayılıyor

Bakan Koca, mutant virüsler hakkına da bilgi verdi. Son haftalarda yoğun olarak mutant ve varyant virüslerin tespit edilidğini söyleyen Koca, Türkiye genelinde tespit edilen virüsler ve yayılım hızları ile ilgili şu bilgileri verdi:

''Son haftalarda çok sayıda mutant ve varyant virüs tespit ettik. Yeni vakaların yüzde 85'i İngiltere mutasyonu kaynaklıdır. İlk koronavirüse göre daha hızlı yayılmaktadır. Güney Afrika varyantı 11 ilimizde 285 kişide, Brezilya varyantı ise 9 ilimizde 166 kişide görülmüştür. Az sayıda olmakla birlikte California, New York ile B1521 varyantı da tespit edilmiştir. Verdiğim bilgilerden anlaşılacağı gibi bu yeni durum vaka sayılarını etkilemekle kalmadı, hastaneye başvurular ile yatan hasta sayısına da yansımaya başladı. Türkiye genelinde yüzde 59 olan yatak doluluk oranı yüzde 67,4 olan yoğun bakım doluluk oranında dramatik artış yoktur.''

Türkiye, Dünyada En Çok Yapan Altıncı Ülke

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de 18 milyon dozdan fazla aşı yapıldığını duyurdu. İkinci doz koronavirüs aşısı olan vatandaşların toplam sayısının 7,5 milyonu bulduğunu söyleyen Koca, konu hakkında şu bilgileri verdi:

''18 milyon dozdan fazla aşı yapılmıştır. 2'nci doz aşısını olan vatandaşlarımızın sayısı 7,5 milyonu bulmuştur. Şurası tartışma götürmez bir gerçektir, Türkiye dünyada en çok aşı yapan 6'ncı ülkedir.
Sağlık çalışanlarına baktığımızda aynı tabloda, toplam vaka içindeki payı yüzde 5,3. Sağlık çalışanlarında aşılama oranı yüzde 86. Toplam vaka içindeki payı şu an yüzde 1,37'ye kadar indi. Bu aşının etkisini gösteren önemli bir bulgu. Hastanede özellikle 65 yaş üstü ve sağlık çalışanlarının yatışlarını gösteren tablo. 65 yaş üstünde yüzde 57,4 iken, şimdi yüzde 31'e kadar düşmüş durumda. Sağlık çalışanlarında daha belirgin, yüzde 3,1 iken, şu an 0,78. Yani dörtte bir, hatta beşte bir oranında inmiş durumda. Yoğun bakımda yüzde 69,9, yüzde 48,4'e 65 yaş üstü vatandaşlarımızın düşen oranını görmüş oluyoruz. Sağlık çalışanlarımız ise yüzde 1,1 iken, şu an 0,25'e kadar inmiş durumda. Entübe vakalar içinde 65 yaş üstündeki vatandaşımızın oranı yüzde 71'den yüzde 54,4'e indi. Sağlık çalışanları da yüzde 1,1 iken, şu an 0,15'e indi.''

 

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6935559/saglik-bakani-fahrettin-koca-acikladi-eriskin-yogun-bakim-doluluk-orani-yuzde-713