CHP'li Karabıyık: ''Son 40 Günde Koronavirüs Sebebiyle 26 Öğretmenimizi Kaybettik!''

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, öğretmenler ve öğrenciler arasında artan koronavirüs vakaları ve öğretmenlerin aşıya erişimde yaşadıkları sorunları değerlendirdi. Karabıyık yüz yüze eğitim başladıktan 40 gün sonrasında 26 öğretmenin hayatını yitirdiğine dikkat çekti. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, yazılı basın açıklaması yaparak öğretmenler ve öğrenciler arasında artan Covid-19 vakalarına ve öğretmenlerin aşıya erişimde yaşadıkları sorunlara değindi. Yüz yüze eğitimin başladığı 2 Mart’tan beri 26 öğretmenin hayatını kaybettiğini belirten Karabıyık, köy okullarında çalışan öğretmenlerin birçoğunun asgari ücretin dahi aşağısında çalışan ücretli öğretmenlerden olduğunu ve bunların aşılanacak öğretmenler kategorisine alınmadığını söyledi. 

"Öğretmenler Aşılanmadan Yüz Yüze Eğitim ve Sınavlarda Riske Atılıyor''

Karabıyık, öğretmenlerin aşılanması konusunda yetersiz kaldığını ifade ederek şu sözlere yer verdi:

“24 Şubat'ta koronavirüs aşısı olan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, aynı günlerde öğretmenlerin aşılanma sürecinin başladığını müjdelemesine rağmen, aradan geçen neredeyse 50 günde, 1 milyonu aşkın öğretmenden sadece yüzde 10’unun aşılandığını yine kendisi açıkladı. Bu beyan, öğretmenlerin aşılanmasında yaşanan başarısızlığın itirafı niteliğindedir. Ayrıca öğretmenlerin aşılanmadan yüz yüze eğitim ve sınavlarda riske atıldığının göstergesidir. Bu süreçte ayrıca, köy okulu öğretmenlerinin birçoğu asgari ücretin dahi çok altında çalıştırılan ücretli öğretmenlerden oluşması sebebiyle aşılanacak öğretmenler kategorisine alınmadı. Okullarda bulunan öğretmenler dışındaki eğitim emekçilerinin aşı takviminde adı dahi geçmedi.”

"Son 40 Günde 26 Öğretmen Yaşamını Yitirdi''

Öğretmenlerin aşılanmaması, yüz yüze eğitimin devamlılığı sebebiyle ciddi kayıplar verildiğini açıklayan Karabıyık'ın diğer önemli değerlendirmeleri şu şekilde:

''Covid-19’a yakalanan öğretmenler, 'Önlemler ciddiyetsiz. Salgında yalnız bırakıldık, düzenli test ve aşı istiyoruz' diyor; ancak bu yaşanan sorunlar görmezden gelinerek okullarda ciddi önlemler alınmadı, test yapılmasına başlanmadı. Bu nedenle, herkes için en güvenli çatı olması gereken okullar salgın yayılımında büyük risk taşımaya devam ediyor.
Ülke genelinde artan vaka sayılarına rağmen devam eden yüz yüze eğitim ve yüz yüze sınavlar nedeniyle, Türkiye’nin dört bir yanından gelen kapanan okul, sınıf, koronavirüse yakalanan öğretmen ve öğrenci haberleri almaya devam ediyoruz. Yüz yüze eğitimin başladığı 2 Mart’tan bu yana yaklaşık 26 öğretmenin hayatını kaybettiğini biliyoruz. Öğretmenlerimiz canı pahasına yüz yüze eğitime devam ederken, aşılanma sürecinin de vakit kaybetmeden tamamlanması gerekiyor. Öğretmenlerimizin öğrencilerine, öğrencilerimizin sınıflarına ve arkadaşlarına, öğretmenlerine kavuşmasını hepimiz isteriz; ancak bunu sağlamak için alınması gereken tedbir ve önlemleri dikkate almak önceliğimiz olmalıdır.”

 

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6938862/chpli-karabiyik-son-40-gunde-koronavirus-sebebiyle-26-ogretmenimizi-kaybettik