Aslı'ya Yatak Bulunamayan İzmir'de 25 Yataklı Hastane Çürümeye Terk Edildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yoğun bakımdaki doluluk oranını yüzde 80'nin üzerinde açıkladığı İzmir'de, 25 yataklı Foça eski Devlet Hastanesi çürümeye terk edildi. Kapasitesi yetersiz kaldığı için 2 yıl önce boşaltılan hastanenin kapıları, camları kırıldı, içindeki malzemeler ise talan edildi. 1932 yılından 2019 yılına kadar faaliyette olan hastanenin hali yürek sızlattı. İzmir'de geçen 2 Nisan'da akciğer rahatsızlığı bulunan Aslı Özkısırlar'ın hastanede boş yatak olmadığı için hayatını kaybettiği öne sürülmüştü.

2 Yıldır Çürümeye Terk Edilen Hastanenin Kapıları ve Camları Kırıldı

Koronavirüs salgınından en fazla etkilenen kentlerden İzmir'de, yoğun bakım ünitelerindeki yatak yetersizliği gündemdeki yerini korurken, atıl durumda bırakılan eski Foça Devlet Hastanesi'nin hali yurttaşları isyan ettirdi. İzmir'in Foça İlçesi’ndeki Küçükdeniz Limanı Sahili’nde bulunan ve 2 yıldır çürümeye terk edilen eski devlet hastanesi binasının kapıları ve camları kırıldı, içindeki malzemeler talan edildi. Etrafında hiçbir koruma önlemi bulunmayan eski binanın, oyun oynamak için içeri giren çocuklar için de büyük tehlike oluşturduğu ifade edildi.

''Bir An Evvel Çözüm İstiyoruz''

Hastane binasının son halinden dolayı üzgün ve tedirgin olduklarını belirten butik otel işletmecisi Deniz Özdamar, şöyle devam etti

"Hastanemiz birkaç yıldır kapalı. Gerek halk olarak gerek çevredeki işletmeler olarak üzgünüz. Çünkü çok atıl durumda bırakıldı. Halk burada toplanıp eylem yaptı, imza topladı. Hastanenin sağlık ocağı ya da sağlık birimi olarak tekrar açılması için dilekçe verildi. Ancak hiçbir yanıt alınamadı. Koca bina atıl ve metruk durumda. İçeride yazın özellikle yatanlar kalkanlar, tuvalet ihtiyacını karşılayanlar, alkol içenler var. Buraları gördüğünüz gibi sayfiye yeri. Etrafta evler, oteller var. Tabii ki insanlar tedirginlik, rahatsızlık duyuyor. Bina içeri giren çocuklar için de büyük tehlike taşıyor. Eski hastane olduğundan hastane mikrobu da söz konusu. Çünkü sterilizasyon konusunda da herhangi birşey yapılmadı. Sadece bazı eşyaları toplandı ve diğer hasteneye götürüldü. Hem görüntü, hem mikrop olarak, hem de Foça'nın turistik değeri açısından bu binaya çok yazık edildiğine inanıyoruz. Geceli gündüzlü parktaki çocuklar binaya girip çıkıyor. İçeride cam kırıkları, demir parçaları var. Şikayetlerden dolayı günde bir iki sefer polisler geliyor. Ancak hiçbir önlem alınmıyor. Bir an evvel çözüm bulunmasını istiyoruz" 

Akciğer Rahatsızlığı Bulunan Aslı Özkısırlar Boş Yatak Bulunamadığı İçin Hayatını Kaybetmişti

Öte yandan, İzmir'de 2 Nisan'da ise Türkiye'nin gündemine oturan dramatik bir olay yaşanmıştı. Akciğer rahatsızlığının tedavisi için hastanelerde yatak bulamadığını sosyal medya hesabından duyuran ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın da hesabını ekleyerek sitem eden Aslı Özkısırlar ise birkaç gün sonra yaşamını yitirmişti.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6947246/asliya-yatak-bulunamayan-izmirde-25-yatakli-hastane-curumeye-terk-edildi