CHP'li Alban: '' Nisan Ayında Çıkan Yangınlar Sabotaj İhtimali Olması Kuşkusu Yaratıyor''

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, cumartesi günü iki ayrı ilçede 5 dakika arayla çıkan orman yangınlarına dikkat çekerek şu açıklamalarda bulundu:

"Muğla'ya son zamanlarda yapılan yağma ve talan girişimlerinin arttığını açıkça görüyoruz. Nisan ayı olmasına rağmen çıkan orman yangınları, bizde bu yangınların sabotaj ihtimali olması kuşkusunu yaratıyor. Amaçları yeni yapı alanları açmak" 

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, 17 Nisan’da Muğla’nın iki ayrı ilçesinde beş dakika arayla çıkan orman yangınlarına ilişkin yazılı basın açıklaması yaptı. Yazılı basın açıklaması yanı sıra Alban, Tarım ve Orman Bakanına yönelttiği soru önergesiyle konuyu TBMM gündemine de taşıdı.

“Bu Yangınlardan Ders Çıkarılmadığı Görüyoruz''

Önceki yıl kısa sürede çok geniş bir alana yayılarak büyük hasar veren Dalaman- Göcek Orman yangınlarını hatırlatan Alban şu söylemlerde bulundu:

"Bakanlığın elinde yeterli sayıda yangın söndürme uçağı ve helikopteri bulunmadığı için bu yangınlar büyümüş ve günler sonra ancak söndürebilmişti. Bu yangınlardan ders çıkarılmadığını görüyoruz. Hala yeteri kadar ekipman olmadığı şüphesi var" dedi. Bakanlığın elinde orman yangınlarıyla mücadele kullanılacak uçak ve helikopter ile ekipmanların sayısını da önergesinde soran Alban, "Bu yaz özellikle çok dikkatli olmamız lazım. Nisan ayında bile bu tür yangınlar çıkabiliyorsa, Temmuz-Ağustos'u düşünmek bile istemiyorum. Bakanlığı önlemleri artırması konusunda şimdiden uyarıyoruz" 

Yangında Menteşe'de 25 hektar, Kavaklıdere'de ise 4 hektar ormanlık alanın zarar gördüğünü belirten Alban'ın konuya ilişkin diğer açıklamaları ise şu şekilde;

“Ekonomik kayıpların geriye dönük olarak telafisi bir şekilde yapılabilir ama ekolojik kayıpların telafisi mümkün değil” 

 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/6993277/chpli-alban-nisan-ayinda-cikan-yanginlar-sabotaj-ihtimali-olmasi-kuskusu-yaratiyor