DP'li Uysal'dan Pekcan'a Gönderme: ''Hristiyan Bir Ülkede Olsa İstifa Etmek Zorunda Kalırdı''

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a ait şirketin Ticaret Bakanlığı’na dezenfektan sattığı iddialarına şu sözlerle tepki gösterdi:

“AKP, ‘Devleti ele geçirme’ saikiyle bu yağmayı meşrulaştırmak için dini referansları seferber ederek ‘hak’ noktasına taşımıştır. Hristiyan bir ülkede yaşansa asgarisinde istifa etmek zorunda kalır ve soruşturma açılır”

''Anlaşılan Bayağı Tecrübesiz''

Uysal yazılı açıklamasında bu konularda Pekcan'ın tecrübesiz olduğunun ortaya çıktığını ifade ederek şu söylemlerde bulundu:

Ticaret Bakanı anlaşılan çok tecrübesiz! Kökten AKP’li olsaydı bu işlerin hem büyüklüğünü hem de usulünü ayarlardı! Büyük mütefekkir-müçtehid :) Egemen Bağış gibi ucuza gitmiş! Patron kızmıştır; ‘büyükleri dururken niçin bu kadar küçük işlere düşüyorlar ve ifşa AKP iktidarında yolsuzluk/usulsüzlük sistematik hale gelmiştir oluyorlar’ diye!

Bu konunun bir yolsuzluk olduğuna değinen Uysal'ın önemli açıklamaları ise şu şekilde:

Türkiye için ‘Milli Güvenlik’ kavramı sadece terör ve dış tehditleri kapsamıyor! Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti Milli Güvenlik Siyaset Belgesinde tanımlanan Bölücü Etnik Terör/PKK, FETÖ gibi unsurlarla birlikte ‘yolsuzluk’ meselesini de ulusal güvenliği tehdit unsuru olarak tanımlamalı! Türkiye Cumhuriyeti tarihinde hiç olmadığı kadar, AKP iktidarında yolsuzluk/usulsüzlük sistematik hale gelmiştir.
Adeta AKP, bir siyasi parti görünümünde yukarıdan aşağıya sistematik bir şekilde kamu varlık ve kaynaklarının yağmalanması noktasında bir organizasyona dönüşmüştür! Türkiye’de kamu kaynaklarının ve bütçenin etkinliğinin çok düşük düzeylerde olduğu AKP döneminde; ne öncelik, ne etkinlik, ne de verimlilik ölçülerinde olumlu bir tablo ile karşı karşıyayız.

''Hristiyan Ülkelerde Olsa İstifa Etmek Zorunda Kalırdı'' 

Uysal açıklamasında Pekcan'ın Hristiyan ülkesinde olması halinde bile istifa etmek durumunda kalacağını ve hakkında soruşturma açılacağını belirtti:

''Merkezi idareden yerel yönetimlere kadar, AKP’de makamlar adeta mültezim usulü, alternatif ne kadar kayıt dışı vergi toplanacağı ölçüsü üzerinden dağıtılmakta ve tayin edilmektedir. AKP, ‘Devleti ele geçirme’ saikiyle bu yağmayı meşrulaştırmak için dini referansları seferber ederek ‘hak’ noktasına taşımıştır. Ticaret Bakanı hanımefendinin, eğer doğruysa, bu davranışı AKP zihniyeti ölçülerinde ‘devede kulak’ bile değildir! Diğer taraftan Hristiyan bir ülkede yaşansa asgarisinde istifa etmek zorunda kalır ve soruşturma açılır! ''

 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/6993527/dpli-uysaldan-pekcana-gonderme-hristiyan-bir-ulkede-olsa-istifa-etmek-zorunda-kalirdi