Kılıçdaroğlu: ''128 Milyar Doların Hesabını Soracağım''

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Toplantıya katılan CHP milletvekilleri “128 milyar dolar nerede” yazılı maske takması dikkat çekti. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“128 milyar doları arka kapıdan kodamanlara sattılar. Allah şahittir, milletime söz veriyorum. Sandık gelecek, iktidar olacağız, o kodamanlardan o 128 milyarın hesabını soracağım, fitil fitil burunlarından getireceğim. ‘Emekli amiraller darbe yapıyor’ mizansenini yaptılar. 80 yaşındaki emekli amirale kelepçe taktılar. Yetmedi. Ben ve arkadaşlarım için dokunulmazlığın kaldırılmasını istediler. Erdoğan, nasıl gelirsen gel. Vız gelir, tırıs gider. Trol ordusu görevlendirmiş, beni sözde karalayacaklar. Kiminle gelirsen gel, nasıl gelirsen gel, ben hesabını soracağım. Fakir fukaradan çalınan bütün hakları telafi edeceğim” 

''Sarayda Oturanlar Üzerine Düşeni Yapmadılar''

Kılıçdaroğlu, pandemi döneminde herkesin elinden geleni yaptığını ancak iktidarın bu konuda üzerine düşen görevleri yerine getiremediğini iddia etti:

''Zor bir dönemden geçiyoruz. Salgın başladığından beri olayı siyasi malzeme yapmadık, yanlış varsa söyledik, nelerin yapılması gerektiğini ifade ettik. Bu sorunu en hafif şekilde atlatmamız için hepimize düşen görevler vardı. Herkes fedakârlık yaptı. Ama üzülerek ifade edeyim, sarayda oturanlar üzerlerine düşeni yapmadılar. Kibirle bir devlet yönetilmez. ‘Ben her şeyin üzerindeyim’ anlayışıyla devlet yönetilmez. Sarayda oturanlar ve beslemeleri hiçbir fedakârlık yapmadılar.
Dövizle borçlananlar zengin oldu ve devlete en yüksek faizle borç vermeye başladılar. Emekliye, taksiciye ne verildi? Biner lira üç ay… Sarayın beslemeleri o fedakarlığın tamamen dışarısında kaldılar. Havaalanlarını, köprüleri yapanlar, aylıklarını dolarla alanlar, bunlar hangi fedakarlığı yaptı? Bu soruyu iktidara, esnafa, çiftçiye sormuyorum. Bu soruyu geçen seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi’ne oy veren kardeşlerime soruyorum. Siz fedakârlık yaptınız, bu beyler ne yaptı? ‘İsraftan kaçının’ dedik, üç Mercedes daha alıyorsun.''

''Bu Memleket Bu Kadar Sahipsiz mi?''

Ülkenin sahipsiz olmadığını ve kaybolan bu 128 milyar doların neye harcandığının peşinde olduklarını kaydeden Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

Bu kamu özel iş birliği milleti sömürüyor. İktidara geldiğimizde ilk yapacağımız iş, bunların tamamını kamulaştırmaktır. Bugün doğan çocuğun evladına bile yük getiriyorlar. 20 yıl, 30 yıl… Yazık değil mi bu memlekete? Bu memleket bu kadar sahipsiz mi? Devletin soyulmasına izin vermeyeceğiz.

''Ne Hale Geldiğimizi Görüyor Musunuz?'' 

Kılıçdaroğlu Ticaret Bakanı tarafından yapılıp satılan dezenfektan hakkında da değerlendirmelerde bulundu:

''OdaTV diye bir internet sitesi var. Can Özçelik imzasıyla bir haber yayınlandı. Ticaret Bakanı ve kocası, şirket kurmuşlar, dezenfektan üretiyorlar, kendi bakanlığına satıyorlar. Ne hale geldiğimizi görüyor musunuz? Bakan ol, sürekli şirketinden mal al. AK Parti’ye oy veren değerli kardeşlerim, bakın Türkiye nasıl yönetiliyor? Bir yolsuzluklar ülkesi oldu Türkiye. Bu bakana niye kimse sesini çıkarmıyor? ‘Hepimiz malı götürüyoruz’ diyor. Sözüm söz. Sizin burnunuzdan fitil fitil getireceğiz. Meclis’e Siyasi Ahlak Kanunu’nu getireceğiz.''

''128 Milyar Dolar Kimin Parasıdır?'' 

Kılıçdaroğlu, nerede olduğu açıklanamayan 128 milyar doların iktidarın değil, milletin parası olduğunu vurguladı:

''128 milyar dolar kimin parasıdır? Markette alarm takılan, bebek mamasını alamayan annenin parasıdır. 128 milyar dolar dükkanını kapatıp, evine mahcup şekilde giden esnafın parasıdır. Emeğini veren vatandaşın, lokantada çalışan işçinin, salgın koşullarında fabrika ve inşaatlarda alın teri ile çalışan işçilerin, her türlü engellemeye rağmen toprağı işleyen karnınızın doymasına katkı veren çiftçilerin, evlerinde ailesini bırakıp ‘bir kişinin hayatını daha kurtarabilir miyim’ diye çalışan sağlıkçıların, hakkı verilmeyen polislerin parasıdır.
‘Bunu sormayın’ diyorlar. O zaman biz siyaseti bırakalım. Erdoğan’ın açıklaması lazım. ‘Emekli amiraller darbe yapıyor’ mizansenini yaptılar. 80 yaşındaki emekli amirale kelepçe taktılar. Yetmedi. Ben ve arkadaşlarım için dokunulmazlığın kaldırılmasını istediler. Erdoğan, nasıl gelirsen gel. Vız gelir, tırıs gider. Trol ordusu görevlendirmiş, paralarını saray ödüyor. Beni sözde karalayacaklar. Kiminle gelirsen gel, nasıl gelirsen gel, ben hesabını soracağım. Fakir fukaradan çalınan bütün hakları telafi edeceğim. Yiğide savaş bayramdır.''

Biz Yer Miyiz Bunu?

Kılıçdaroğlu, 128 milyar dolar nerede sorusunu sorduklarında iktidarın her birinin farklı yanıtlar verdiğini iddia etti:

''Erdoğan, ‘salgın dolayısıyla kullandık diyor. Yine Erdoğan, ‘Merkez Bankası’nda kaybolan bir şey yok’ diyor. Yiğit Bulut, ‘Türkiye’nin satılabilen rezervi yok’ diyor. Nurettin Canikli, ’75 milyar doları gerçek ve tüzel kişiler aldı, halkın evinde’ diyor. Soruyorum, siz bir para aldınız mı? Hamza Dağ, ‘128 milyar dolar kasada’ diyor. Ama Merkez Bankası internet sitesine bakıyorsunuz, yok. Merkez Bankası mı doğru söylüyor, Hamza Dağ mı doğru söylüyor. Götürmüşler malı. Biz yer miyiz bunu? Mahir Ünal, ‘128 milyar lira’ bu da liraya takmış, hala haberi yok. Bülent Turan, ‘siyasette ne seviye ne nezaket bıraktılar’ diyor.
Soru sormak ne zamandan beri nezaketsiz oldu? Lütfü Elvan açıklama yaptı. ‘Hepsini görme imkanımız var, açık ve şeffaf’ diyor. Yani kabul ediyor. Haydi bana söylemiyorsun, yandaşlarına söyle. Devam ediyor, ‘bu verilerin yayınlanmasında fayda görüyorum tabii takdir Merkez Bankası’nın.’ Merkez Bankası’na bir şey bırakmadın ki. Sen Hazine ve Maliye Bakanı’sın, sen açıkla. ‘Merkez Bankası açıklasın’ diyor. Protokolü sen yapmışsın. Merkez Bankası da karışmak istemedi. İşin Türkçesi budur. O nedenle yaptıkları açıklamaların tamamı tutarsız. Erdoğan geçen hafta grup toplantısı yapamadı. Soruyu sormak bizim görevimizdir, vatandaşın hakkını hukukunu aramak bizim görevimizdir. Biz 83 milyon bu soruyu sormak ve onlar da cevap vermek zorundadır.''

''128 Milyar Dolar Birilerine Peşkeş Çekildi''

Kılıçdaroğlu yapılan bir araştırmaya da dikkat çekerek, hükümetten net bir cevap alana dek bu işin peşini bırakmayacaklarını kaydetti:

''Araştırma yapmışlar. 128 milyar dolar ile ilgili… Yüzde 6.2, ‘muhalefetin soru sormasını engellerdim.’ İkinci seçenek, ‘asla cevap vermezdim.’  Üçüncü seçenek, ‘cevap verirdim.’ Oran kaç, yüzde 88.8. AKP seçmeninin yüzde 71.2’si ‘cevap verin’ diyor. MHP seçmeninin 86.1’i ‘cevap verilmesi lazım’ diyor. Ülke çok sancılı bir dönemden geçiyor. Ekonomi ne yazık ki çöktü. Dağıtılan patates için insanlar birbirlerini eziyorlar. 21. yüzyıl Türkiye’sinden söz ediyorum.
İnsanlar saatlerce yardım dağıtılacak mı diye soruyor. ‘Uzaya, aya gideceğiz beyler meraklanmayın’ diyor. Sen önce milletin karnını doyur. Görülmemiş şekilde, arka kapıdan 128 milyar dolar birilerine peşkeş çekildi. Kime sattıkları, kaça sattıkları, hangi kur üzerinde sattıkları belli değil. Arka kapıdan kodamanlara sattılar. Sormadığım adam kalmadı, ‘vallahi billahi almadık’ diyorlar. Eğer vatandaşlardan biri ‘Ben aldım’ diyorsa, ben de göreyim tanıyayım o kişiyi. Arka kapıdan kodamanlara sattılar. Buradan Allah şahittir, milletime söz veriyorum. Sandık gelecek, iktidar olacağız, o kodamanlardan o 128 milyarın hesabını soracağım, fitil fitil burunlarından getireceğim.''

 

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6997121/kilicdaroglu-128-milyar-dolarin-hesabini-soracagim