Milli Eğitim Bakanlığı Nutuk'a İzin Vermeyen Okul Müdürününün Görevine Son Verildiğini Açıkladı

Milli Eğitim Bakanlığı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk’unun dağıtılmasına izin vermeyen Mersin Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Bakkal’ın müdürlük görevine son verildiğini açıkladı. Görevden alınan Bakkal, 3 Nisan günü de Ramazan “fetvası” vererek, “Covid testi yaptırmak. Vücuda dışardan giren şeyler orucu bozar” açıklamasını yaptı.

''Soysuzlaşmış Alçak''

Mersin Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk eserinin okullarda öğrencilere dağıtılmasını sakıncalı buldu. Milli Eğitim Müdürlüğünün yazısında, kitabın dağıtımının engellenmesinin gerekçesi olarak Atatürk’ün Osmanlı padişahı Vahdettin’e yönelik “soysuzlaşmış, alçak” sözleri ile bir fotoğrafta Atatürk’ün elinde sigaranın görülmesi gösterildi.

''Atatürk'ün Elinde Sigara Olmasından Dolayı Kitabın Dağıtılmasını Uygun Görmedik''

Gelen tepkiler üzerine Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yazılı açıklama yaptı. Açıklamada ise Atatürk’ün elinde sigara bulunan resim nedeniyle kitabın dağıtımına izin verilmediği kaydedilerek, şunlar belirtildi:

“Bir sosyal medya hesabından ‘Müdürlüğümüze ait resmi yazının üstü kapatılarak’, ‘Çamlıyayla'da Ülkü Ocakları tarafından gençlere dağıtılmak istenen Nutuk kitabına Mustafa Kemal Atatürk'ün gençlere kötü örnek olacak resmi ve sözleri nedeniyle izin verilmediği’ şeklinde yapılan paylaşım kesinlikle gerçek dışıdır. Mavi Çatı Yayınları tarafından baskısı yapılan kitabın içeriği gerçek Nutuk'tan tamamen uzaklaştırıldığı gibi komisyonumuzca olumsuz örnek oluşturacağı kabul edilen ‘Mustafa Kemal Atatürk'ün elinde sigara bulunan’ fotoğrafı da orijinal Nutuk'ta yer almamaktadır.
Kitapta ayrıca siyasi bir simge olarak Ülkü Ocakları kaşesi de yer almaktadır. Söz konusu kitap ilkokuldan liseye kadar tüm kademelerde öğrencilere dağıtılmak istenmiştir. Orijinalinden değiştirilmiş, gerçek Nutuk'tan farklı olan, öğrencilerin gelişim seviyesine uygun olmayan söz konusu kitabın öğrencilere dağıtılmasına izin verilmesi mevcut anayasa, kanun ve yönetmeliklere göre suç oluşturacağından kitabın dağıtılması komisyonumuzca uygun görülmemiştir. Resmi yazının aslı aşağıdadır.”

Aynı Kişinin Daha Önce Fetva Verdiği de Ortaya Çıktı

Bakkal’ın 3 Nisan 2021 tarihinde sosyal medya paylaşımlarında ise Ramazan ayına ilişkin “fetva” açıklaması yapmış olması da dikkat çekti. “Orucu bozan şeyleri bu sene ben açıklıyorum” diyen Bakkal, şunları belirtti:

“Kovid testi yaptırmak (Vücuda dışardan giren şeyler orucu bozar)
Müzevirlik yapmak (Kul hakkı yemek)
Gıybet etmek (Ölü kardeşinin etini yemek)
Hak etmediği halde bir makamı işgal edip hizmet alanları mağdur etmek (Kul hakkı yemek)
İşten kaçıp hak etmediği ücreti, maaşı almak (Tüyü bitmemiş yetimin hakkını yemek)
Hasetlikten, kıskançlıktan kendi kendini yemek”

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/7001275/milli-egitim-bakanligi-nutuka-izin-vermeyen-okul-mudurununun-gorevine-son-verildigini-acikladi