23 Nisan'da Türkiye'nin En Uzun Bayrak Direği Türk Bayrağı ile Buluşacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın üstlendiği proje kapsamında Türkiye'nin en uzun bayrak direği İstanbul'da Çamlıca Tepesi'ne dikildi. Bakanlık tarafından 31 Ocak 2021 tarihinde yapımına başlanan yaklaşık 100 ton ağırlığındaki Türkiye’nin en uzun bayrak direği, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Türk Bayrağı ile buluşacak. Bakan Karaismailoğlu’nun katılacağı törende, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Türk Bayrağı göndere çekilecek.

111 Metre Bayrak Direği ile Türk Bayrağı Birçok Kentten Görülebilecek

TBMM'nin kuruluşunun 101'inci yıl dönümünde göndere çekilecek olan devasa bin metrekarelik Türk bayrağı İstanbul'un siluetine anlamlı bir katkı sağlayacak. Bayrak, kentin birçok noktasından da görülebilecek.

Eski Küçük Çamlıca Radyo Kulesi Şimdi Türkiye'nin En Yüksek Bayrak Direği Alanı Oldu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Küçük Çamlıca Radyo ve Televizyon Kulesi’nin yapılmasıyla işlevsiz hale gelen antenlerin söküldüğü alana dikilen 111 metre yüksekliğiyle Türkiye’nin en uzun bayrak direğinin alt çapı 335 santimetre, üst çapı 75 santimetre. İnşa edilen direğin tabanı için 32 ton demir, 240 metreküp beton kullanıldı. Direk kaynaksız geçmeli sistem olarak tasarlanıp, en alt parça 410 santimetre, en üst kısım ise 140 santimetre iç içe giriyor. Toplam direk imalatı 144,75 metre.

 

 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/7005846/23-nisanda-turkiyenin-en-uzun-bayrak-diregi-turk-bayragi-ile-bulusacak