İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan Thodex Olayına İlişkin İlk Açıklama

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, kripto paralarla işlem yapan Thodex şirketi ve Arnavutluk'a kaçtığı tespit edilen şirket sahibi Faruk Fatih Özer hakkında, "Arnavutluk’a gittiği belirlenen şahsın Arnavutluk’tan iadesi istenmiştir. Ayrıca adı geçen şirkete ve şüpheli şahsa ait banka hesaplarına tedbir konulmuştur" açıklamasını yaptı.

Şirketin İsmi İlk Olarak Koineks Olarak Kullanılmış

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın sosyal medya hesabından kripto paralarla işlem yapan Thodex şirketi ve 2 milyar dolar tutarında dolandırıcılık olayına adı karışan, Arnavutluk'a kaçtığı tespit edilen şirket sahibi Faruk Fatih Özer hakkında açıklama yayınlayarak şöyle ifadelerde bulunuldu:

“Thodex adlı kripto para borsasında hesapları bulunan kişilerin hesaplarına erişilemediği ve şirket sahibinin yurtdışına kaçtığı yönünde ihbar alınması üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından derhal soruşturma başlatılmıştır.
Soruşturma kapsamında şirket sahibi olan şüpheli Faruk Fatih Özer’in 20 Nisan 2021 günü yurt dışına çıktığı resmi belge ve kayıtlarla doğrulanmış, ayrıca şirketin resmi adreslerinde herhangi bir faaliyet olmadığı belirlenmiştir. Temin edilen ilk bilgilere göre bu firmanın 2017 yılında F.F.Ö tarafından Koineks Teknoloji A.Ş. ismiyle kurulduğu ve 2020 yılında da yurt dışına açıldığı, Koineks ismiyle kurulan şirketin ismini Thodex olarak değiştirdiği, 120’den fazla ülkede faaliyet gösterdiği belirlenmiştir.''

“Şahsın Arnavutluk'tan İadesi İstendi”

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada ayrıca, yakalama kararı üzerinde durularak Arnavutluk'tan iade edilmesini istendiği de belirtildi ve eklendi:

''Cumhuriyet Başsavcılığımızın talebi üzerine İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliğinin 2021/2680 sayılı kararıyla şüpheli Faruk Fatih Özer hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmış ve şahsın uluslararası düzeyde (kırmızı bültenle) aranıp yakalanmasını sağlamak amacıyla gerekli adli girişimler yapılmıştır. Mahkeme kararı üzerine Adalet Bakanlığınca gerekli yasal prosedürler işletilerek şahıs hakkında kırmızı bülten çıkarılmış, Arnavutluk’a gittiği belirlenen şahsın Arnavutluk’tan iadesi istenmiştir. Ayrıca adı geçen şirkete ve şüpheli şahsa ait banka hesaplarına tedbir konulmuştur.''

“65 Şüpheli Gözaltına Alındı”

Son olarak 65 şüphelinin de gözaltına alındığını belirten İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, çalışmaların titizlikle sürdürüldüğünü belirterek açıklamasını şöyle bitirdi:

''Adı geçen şirket bünyesinde çalıştığı belirlenen 80 kişinin yakalanması, bu kişiler nezdinde bulunan suç eşyalarına el konulması ve dijital materyallerin incelenmesi amacıyla kolluk ekiplerine gerekli talimat verilerek 9 ilde eş zamanlı operasyon yapılmıştır. Şu an itibariyle 65 şüpheli şahıs yakalanmıştır. Soruşturma kapsamında maddi gerçeğin her yönüyle açığa çıkarılmasını ve tüm sorumlular hakkında yasal işlemlerin yapılmasını temin amacıyla gereken tüm işlemler aralıksız olarak ve titizlikle sürdürülmektedir.”

- OKU HABER, Asayiş bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/7012418/istanbul-anadolu-cumhuriyet-bassavciligindan-thodex-olayina-iliskin-ilk-aciklama