29 Nisan’da Tam Kapanma Başlıyor… İşte Merak Edilen Tam Kapanma Kuralları ve İstisnaları…

Tam kapanma kararı alındı! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı .Yapılan açıklama ile yaklaşık 3 haftalık bir süreci kapsayacak şekilde tam kapanmaya gidiyoruz.

Ülkemizde Nisan ayı itibariyle artış gösteren Kovid-19 vaka sayıları ve ölümler nedeniyle tam kapanma kararı alındı. Şimdi ise kapanma süresince uygulanacak kurallar ve istisnalar merak ediliyor. Vatandaşlar bu konuda araştırmalar yapıyorlar. Bu yazımızda tam liste halinde yaklaşık 3 haftalık kapanmaya dair kuralları ve tedbirleri, yayınlanan İçişleri Bakanlığı genelgesi doğrultusunda açıklayacağız. Peki tam kapanma ne zaman?

Tam Kapanma Olacak Mı? Tam Kapanma Ne Zaman Başlayacak?

Yaklaşık üç haftalık süreyi kapsayacak ve tüm ülkede geçerli olacak tam kapanma tarihi 29 Nisan Perşembe günü saat 19.00 itibariyle başlayacak ve bu kapanma süreci 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’e dek devam edecek.

Kapanma öncesi İçişleri Bakanlığı tarafından ise 81 İl Valiliğine hitaben “Tam kapanma Tedbirleri” konulu genelge gönderildi. İşte genelge kapsamında madde madde tam kapanma genelgesi tedbirleri…

1)   Sokağa Çıkma Kısıtlaması; 

Kapanma süresince, hafta sonu ya da hafta içi ayrımı olmaksızın tam zamanlı şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Bu sokağa çıkma kısıtlaması 29 Nisan Perşembe saat 19.00’dan başlayıp 17 Mayıs Pazartesi saat 05.00’e kadar sürecek. Tam kapanma kaç gün? Tam kapanma tam olarak 18 günü kapsayacak. 

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak günlerde;

 2) Tam Kapanma Muaf Olanlar: Market ve Bakkallar İçin Durum;

Tam kapanma süresince sokağa çıkma kısıtlaması bulunan günlerde marketler, bakkallar, manavlar, kasaplar, kuruyemişçiler ve tatlıcılar saat 10.00 ile 17.00 arasında vatandaşlara hizmet verecek. Tam kapanma muaf olanlar sayesinde vatandaşlar ihtiyaçlarını karşılama amacıyla sınırlı olarak ve araç kullanmayarak (engelli vatandaşlar hariç) en yakında bulunan söz konusu iş yerlerine (market, bakkal vb)  gidip gelebilecekler.

Belirlenen bu saatler arasında söz konusu iş yerleri ve online sipariş alan firmalar evlere servis yapabilecekler. Zincir market olarak çalışan süper marketler ise haftanın altı günü belirlenen saatlerde (10.00 ile 17.00 arası) hizmet verecekler ancak Pazar günleri kapalı olacaklar.

3)  Kapanma Sürecince Restoran ve Lokantalar;

 Tam kapanma sürecince yeme – içme yerleri (restoranlar, lokantalar, kafeteryalar, pastaneler vb) yalnızca paket servis şeklinde çalışabilecekler. Bu iş yerleri ile online yemek sipariş firmaları 13 Mayıs 2021 Perşembe gününe dek ( Ramazan ayı sonuna kadar) 24 saat esası ile paket servisi yapabilecekler.

4) Fırınlar ve Unlu Mamul İşletmeleri;

Tam kapanma uygulanacak günlerde ekmek üretimi yapılan fırınlar ile unlu mamul ruhsatlı iş yerleri, yalnızca ekmek ve unlu mamul satışı yapmak üzere açık olacaklar.

Vatandaşlar ekmek ve unlu mamul ihtiyaçlarını karşılamak için ve araç kullanmamak koşuluyla (engelli vatandaşlar hariç) ikametlerine yürüme mesafesinde bulunan fırınlara gidip gelebilecekler.

5)  Diğer İşletmeler ve Konaklama Tesisleri Açısından Durum;

Tam kapanma süresince belirtilen temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satışının yapıldığı yerler ile imalat, üretim, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması için muafiyet kapsamında kalan iş yerleri dışındaki tüm ticari işletmeler, iş yerleri ve ofisler kapalı olacaklar, ancak uzaktan çalışma yapabilecekler, yüz yüze ise hizmet veremeyecekler.

Tam kapanma süreci boyunca konaklama tesislerinde bulunan rezervasyonlar, sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamalarından muafiyet sağlamayacak. Bu dönemde konaklama tesisleri, yalnızca zorunlu durumlara bağlı seyahat izin belgesi bulunan kişilere hizmet verebilecekler.

Turistik faaliyet kapsamında ülkemizde bulunan yabancılar ise sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf olacaklar.

6)  İleri Yaş Gruplarına Destek;

 Tam kapanma sürecinde yine kendi ihtiyaçlarını gideremeyecek durumdaki yaşlılar ya da ağır hastalığı olanlara VEFA Sosyal Destek Gruplarınca (Vali ve Kaymakamların koordinesinde 112, 155 ve 156 numaraları üzerinden) destek verilecek.

7)   Şehirlerarası Seyahat Kısıtlaması;

Tam kapanma sürecinde vatandaşlara şehirlerarası seyahatleri konusunda zorunlu haller dışında izin verilmeyecek. Şehirlerarası seyahat kısıtlamasının istisnaları ise;

 8)  Kamuda Personel Kısıtlaması;

Tam kapanma süresi boyunca sağlık, güvenlik ve acil çağrı gibi kritik görevler hariç, kamu kurum ve kuruluşlarında hizmetlerin sürdürülebilmesi için gereken asgari personel (toplam personelin % 50’sini aşmayacak şekilde) seviyesine düşülecek. Kamu kurum ve kuruluşlarında görevli olanlar, görevli oldukları zaman dilimi içerisinde ikametleri ile iş yerleri arasındaki güzergahla sınırlı şekilde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaklar.

9) Sokak Hayvanlarının Durumu;

 Tam kapanma boyunca sokak hayvanlarının beslenmelerine ise özel önem verilecek, bu kapsamda Vali ve Kaymakamlar tarafından gerekli koordinasyon sağlanarak sokak hayvanlarının beslenmeleri amacıyla gerekli tedbirler alınacak ve bu amaçla başta hayvan barınakları olmak üzere bahçe, park, orman gibi doğal yaşam alanlarına düzenli bir şekilde yem, mama, yiyecek ve su bırakılması sağlanacak.

10- Tam Kapanma Alkol Satışı

Tam kapanma süresince alkol satışının yapılıp yapılmayacağı da merak konusu. Tam kapanma alkol satışı izni verilmeyecek. Yani 29.04.2021 ile 17.05.2021 tarihleri arasında tekel ve zincir market mağazalarının alkol satışı yapması mümkün olmayacak.

 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/7026846/29-nisanda-tam-kapanma-basliyor-iste-merak-edilen-tam-kapanma-kurallari-ve-istisnalari