CHP'li Gaytancıoğlu: ''Üreticiyi Desteklemekten Başka Çare Yok''

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, yüksek tarımsal üretim maliyetlerinin düşürülmesini talep etti. Gaytancıoğlu konuya ilişkin şunları söyledi:

“Üreticiyi desteklemekten başka çare yok. Yani suyu bulabilmek için elektriği ucuzlatmak lazım. Gübreyi yarı yarıya desteklemek lazım. Hem üreticiye destek vermek lazım hem de tüketiciye düşük fiyatlarla ürün sunabilmek lazım”

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, sebze ve meyvelerin market fiyatlarındaki artışı ve tarımsal üretim maliyetlerin ne kadar yükseldiğine dikkar çekti . Açıklamasında ise 10 dekarlık bir elma bahçesi örneği üzerinden ilerledi. Çözümün tarımsal üretimdeki maliyet kalemlerinin düşürülmesi ve bu konularda üreticinin desteklenmesi olduğunu söyleyen Gaytancıoğlu, şöyle konuştu:

“Sebze, meyve fiyatları neden artıyor? Çok basit. Maliyetler o kadar yüksek ki. Bakın burası 10 dekarlık bir elma bahçesi. 10 dekarlık bir elma bahçesi deyip geçmeyin. Bir aileyi bazen geçindirir bazen de ciddi anlamda bu aileyi borca sokar. Bu 10 dekarlık elma bahçesi için yaklaşık 10 bin liralık bir sulama masrafı var. 20 bin liralık aşağı yukarı bir ilaçlama masrafı var. Yine 5 liralık mazot masrafı var. 5 bin liralık gübre masrafı var. 8 bin liralık budama masrafı var. Bunları alt alta koyduğunuzda yaklaşık bir yılda 80 bin liralık masrafı var. Buradan 25, 30 ton elma aldığımızı kabul edersek, elmayı 2 liradan sattığımızı kabul edersek 60 bin lira… İşte zarar ediyor üreticimiz. Demek ki daha fazlaya satması lazım.”

“Tüketiciye Düşük Fiyatlarla Ürün Sunabilmek Lazım''

Üreticinin ürününü sattığı fiyatla ürünün marketteki satış fiyatı arasındaki farka dikkat çeken Gaytancıoğlu, şunları söyledi:

“Üretici de fiyatlar çok düşük ama markette elma 5 liraya, 6 liraya satılıyor. Dolayısıyla üreticiyi desteklemekten başka çare yok. Yani suyu bulabilmek için elektriği ucuzlatmak lazım. Gübreyi yarı yarıya desteklemek lazım. Bütün masrafları kısmak lazım. Hem üreticiye destek vermek lazım hem de tüketiciye düşük fiyatlarla ürün sunabilmek lazım.”

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/7027289/chpli-gaytancioglu-ureticiyi-desteklemekten-baska-care-yok