Artık PCR Testi Gerekmiyor! 15 Ülke ve Hong Kong'dan Gelenler İçin Zorunluluk Kalktı

Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı'ndan Hong Kong ve 15 ülkeden Türkiye'ye gelecekler için artık PCR testinin istenmeyeceği kararını açıkladı.

Hangi Ülkelerden Gelenler için Geçerli?

Bakanlıklar tarafından yapılan açıklamadaki 15 ülke sıralaması şöyle: Çin, Tayvan, Vietnam, Avustralya, Yeni Zelanda, Singapur, Tayland, Güney Kore, İsrail, Japonya, Birleşik Krallık, Letonya, Lüksemburg, Ukrayna, Estonya ve Hong Kong'dan kara, hava veya deniz yolu ile Türkiye'ye gelen kişilerden PCR testi istenmemesi kararı alındı.

Hong Kong ve Çin Neden Ayrı Ele Alınıyor?

Para birimleri nedeniyle Çin'in Hong Kong Özel Yönetim Bölgesi kararda ayrı bir yer olarak ele alınıyor. Alınan yeni karar AB'den ayrılan İngiltere'yi de kapsıyor. Sağlık Bakanlığı'ndan İçişleri Bakanlığı'na gönderilen yazıda şu ifadeler yer aldı:

Dünyayı tehdit etmeye devam eden COVID-19 pandemisinin ülkemizde kontrolüne yönelik; dünyadaki ve ülkemizdeki en güncel bilimsel ve deneyimler takip edilerek yoğun çalışmalar yürütülmektedir. Gelişmeler ışığında salgının ülkeler arasında farklı yaygınlık gösterdiği görülmüştür. Bu kapsamda 15 Mayıs 2021 tarihinden itibaren Hong Kong, Çin, Tayvan, Vietnam, Avustralya, Yeni Zelanda, Singapur, Tayland, Güney Kore, İsrail, Japonya, Birleşik Krallık, Letonya, Lüksemburg, Ukrayna, Estonya'dan kara, hava, deniz yolu ile Türkiye'ye gelen kişilerin Türkiye'ye girişlerinde PCR testi istenmemesi hususunda; bilgilerini ve gereğini arz ederim.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/7041721/artik-pcr-testi-gerekmiyor-15-ulke-ve-hong-kongdan-gelenler-icin-zorunluluk-kalkti