Ali Babacan'dan Enflasyon Tepkisi: Yoksullaşma Can Alıyor

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı nisan ayı enflasyon verilerine ilişkin olarak değerlendirmelerde bulundu. Babacan, şu sözlerle artan fiyatların yoksullaşmayı getirdiğini ve yoksullaşmanın can yakıp can aldığının altını çizdi:

“Artık bu TÜİK’in makyajlanmış enflasyonları dahi mızrağın çuvala sığmadığını gösteriyor bize. Açıklanan rakamlar son yılların rekor seviyesinde bir enflasyon olduğunu gösteriyor bize. Gerçekten bu ülkenin şu anda en önemli sorunları; yoksulluk, hayat pahalılığı, işsizlik. Bu artan fiyatların getirdiği yoksullaşma, ülkede artık can yakıyor, can alıyor”

Ali Babacan Hükümeti Eleştirdi

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan, TÜİK'in açıkladığı nisan ayı enflasyon verileri üzerinden iktidarı da eleştirdi. Hükümetin kimi gazetelere “Zenginlik çok, gıda israfı çok” şeklinde manşet attırdığının altını çizen Babacan, şu cümlelerle eleştirilerini dile getirdi:

“Buna kim inanır? Bu ülkenin gerçeklerini algı yönetimi ile örtemezsiniz. O dönem bitti. O günler geride kaldı. Bu ülkenin gerçekleriyle yüzleşmek ve bu ülkenin sorunlarına çözüm üretmek zorundasınız. Siz bilemiyorsanız, biz ders vermeye hazırız”

Ali Babacan: Vtandaşın Enflasyonu Bambaşka

Yayınladığı videolu mesajda TÜİK'in açıkladığı nisan ayı enflasyonu değerlendiren Babacan, vatandaşın enflasyonunun bambaşka olduğunun atını çizdi. Babacan, düşüncelerini şu sözlerle ifade etti:

''Bir açıklanan rakamlara baktık bir de çarşının pazarın sokağın enflasyonuna baktık. Vatandaşın enflasyonu bambaşka bir rakam. Ancak şunu da gördük ki, artık bu TÜİK’in makyajlanmış enflasyonları dahi mızrağın çuvala sığmadığını gösteriyor bize. Üretici fiyatlarındaki artış bir yılda yüzde 35’i geçmiş, tüketici fiyatlarındaki artış bir yılda yüzde 17’yi geçmiş. Açıklanan rakamlar son yılların rekor seviyesinde bir enflasyon olduğunu gösteriyor bize. Gerçekten bu ülkenin şu an da en önemli sorunları; yoksulluk, hayat pahalılığı, işsizlik. Bu artan fiyatların getirdiği yoksullaşma, ülkede artık can yakıyor, can alıyor. Yoksulluk intiharları haberlerine uyanıyoruz her gün.''

 

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/7045845/ali-babacandan-enflasyon-tepkisi-yoksullasma-can-aliyor