Türkiye'de Sputnik V Üretimine Start Veriliyor: Aşı Türkiye'de Sıfırdan Üretilecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye'nin Rusya'dan 6 ay içinde 50 milyon doz Sputnik V aşısı almak için anlaşma imzaladığını açıkladı. Ayrıca acil kullanım onayı alan aşının Türkiye'de üretileceği ve hızlı bir şekilde aşılama sürecine geçileceği de belirtildi. 

Türkiye böylece Sputnik V aşısına kullanım onayı veren 63. ülke oldu. Yeni bir aşının kullanım izninin alınması vatandaşında kafasını bir hayli kaçırdı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık Sputnik V aşısı, etkinliği ve yan etkileri konusunda şu açıklamalarda bulundu:

"Rusya'nın yeterli bilgilendirme yapmadığı ifade edildi. Sputnik V, AstraZeneca aşısına benzer bir aşı, son derece de iyi bir aşı. Dünyada en yaygın kullanılan 3-4 aşıdan biri. Sputnik V, dünyada 62 ülkede ruhsatlı. Ruhsatlı olduğu ülkelerde çok yaygın kullanıldığı halde bugüne kadar hiçbir ülkeden bu aşıyla ilgili bir sorun açıklanmadı.

Dolayısıyla ülkemizde uygulamaya girdiğinde bu aşıyı yaptıracak olan vatandaşlarımız bir tereddüt asla yaşamasın. Şu ana kadar ülkemizde kullanılan ve kullanılacak olan bu aşı son derece güvenli ve etkili aşılardır. Hangi aşı gelirse gelsin, sırası gelen vatandaşımız geciktirmeden aşısını olsun."

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/7180540/turkiyede-sputnik-v-uretimine-start-veriliyor-asi-turkiyede-sifirdan-uretilecek