Taksim Camisi Yarın İbadete Açılıyor Cumhurbaşkanı Erdoğan'da Açılışa Katılacak

Taksim’in siluetini değiştiren ve bir dönem tartışmalara neden olan Taksim Camisi yarın ibadete açılıyor. İlk cuma namazına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı camide, diğer semavi dinlerin mensuplarının ibadet edeceği alanlar da mevcut.

Açılışa Cumhurbaşkanı Erdoğan'da Katılacak

İstanbul Taksim'de temeli 17 Şubat 2017'de atılan yaklaşık 16 bin 500 metrekare inşaat alanına sahip Taksim Camisi tamamlandı. Aynı anda 2 bin 250 kişinin namaz kılabileceği cami yarın cuma namazıyla birlikte ibadete açılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da camide ilk cuma namazı kılanlar arasında yer alacak.

Yarınki açılış için son hazırlıkların yapıldığı Taksim Camisi'nin yapımında mimarlar Şefik Birkiye ve Selim Dalaman'ın imzası bulunuyor. Caminin zemin üstü bina yüksekliği 20.70 metre, ana kubbe yüksekliği ise 9.6 metre çapı ise 28 metre olarak tasarlandı. Cami, 9 metre 45 santimetre yüksekliği ile Türkiye'deki en yüksek mihraplardan birine sahip.

Camiye 3 Bin 500 Metrekare İçin Özel Manisa Halısı Serildi

Caminin girişi, abdesthaneleri zemini ve tavanında 8 köşeli Selçuklu motiflerine yer verildi. Taksim ana girişi ile birlikte toplamda 4 girişi bulunan camide engelli vatandaşlar için de asansör sistemi bulunuyor. Camide misafirler için 2 bin 260 ahşap ayakkabılık bulunuyor. Ayrıca camiye 3 bin 500 metrekare Manisa’da özel olarak dokunan halı serildi.

Camide Konferans ve Sergi Salonları da Bulunuyor

Aynı anda 2 bin 250 kişinin namaz kılabileceği camide, semah ve cem salonları da bulunuyor. Camide, diğer semavi dinlere mensup insanların ibadet edebileceği alanlar mevcut. Taksim Camisi sadece ibadet amacıyla kullanılmayacak. Camide konferans, sergi salonları gibi alanlar da yer alıyor.

12 bin 574 metre kare toplam kapalı alanı olan camide 165 araçlık 3 katlı otopark da bulunuyor. Taksim Cami hattat yazıları ise şöyle:

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/7226417/taksim-camisi-yarin-ibadete-aciliyor-cumhurbaskani-erdoganda-acilisa-katilacak