Erken Seçim Anketi Yayınlandı | Cumhur İttifakı Seçmenlerinin Çoğunluğu Erken Seçim İstemiyor

İstanbul Ekonomi Araştırma Türkiye Raporu tarafından hazırlanan Haziran 2021 erken seçim anketi yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçim için daha önce planlanmış olduğu gibi 2023 yılını işaret etse de erken seçim anketine göre anket katılımcılarının %58'i erken seçime evet diyor.

Ekonominin kötü gidişatı ve son siyasal gündem değişiklikleri nedeniyle Millet İttifakı ve diğer muhalefet partiler de erken seçim çağrıları yapmaya devam ediyor. İşte, vatandaşın nabzını tutan son erken seçim anketi sonuçları...

Anket Katılımcılarının Yüzde 57,9’u Erken Seçime “Evet” Diyor


2021 yılı Haziran ayı erken seçim anketine katılanların %57,9’u “Sizce erken seçim olmalı mı?” sorusuna ‘Evet' cevabını verdi. İstanbul Ekonomi Araştırma Türkiye Raporu’nun sürekli takiple yaptığı bu araştırmanın geçen yılki oranı ise %30 bandındaydı. Görülüyor ki; erken seçim isteyen seçmenlerde yaklaşık olarak iki kat bir artış var. Türkiye Raporu’nun “Sizce erken seçim olmalı mı?” sorusunun cevapları ve oy oranları tam olarak şu şekilde:

1 – Cumhur İttifakı Seçmenlerinin Çoğunluğu Erken Seçim İstemiyor

Türkiye Raporu erken seçim anketi çalışmasına göre “Sizce erken seçim olmalı mı?” anket sorusuna olumsuz yanıt veren ve erken seçim istemeyen seçmenlerin çoğunluğu Cumhur İttifakı partilerinin seçmenleri. Cumhur İttifakı liderlerinin seçim için 2023’ü işaret etmesiyle, seçmenlerinin çoğunluğunun erken seçim istememesi, birbiri ile örtüşüyor. Cumhur İttifakı seçmenlerinin “ Sizce erken seçim olmalı mı?” sorusuna verdikleri yanıtlar ve oy oranları şu şekilde:

Erken seçim anketinin önceki ay sonuçlarına göre erken seçim isteyen seçmenlerin oranında bir artış söz konusu. Bu artışın 6 puanlık artışı ise AKP seçmenlerinden gerçekleşti.

2 – HDP Seçmeninin Yüzde 92,3’ü Erken Seçim İstiyor


Erken seçim anketine katılan seçmenler arasında, erken seçim olmasını isteyen partililerinin yoğunlukla HDP kanadında olduğu görüldü. Türkiye Raporu erken seçim anketi çalışmasına göre HDP'li anket katılımcılarının “Sizce erken seçim olmalı mı?” sorusuna verdikleri yanıtlar ve oranları şu şekilde:

3 – Millet İttifakı Seçmenleri de Erken Seçim İstiyor

Türkiye Raporu erken seçim anketi kapsamında elde edilen verilere bakıldığında, Millet İttifakı seçmenlerinin de 2023’ten önce seçim yapılmasını istediği görülüyor. Yani, hükümete erken seçim çağrısı yapan partililer ile parti seçmenleri de hemen hemen aynı fikirde. Anket katılımcıları arasında Millet İttifakı seçmenlerinin “Sizce erken seçim olmalı mı?” sorusuna verdikleri yanıtlar şu şekilde:

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/7303131/erken-secim-anketi