Cumhurbaşkanı Erdoğan Azerbaycan Milli Meclisinde Konuştu: Türkiye Olarak Gereken Adımları Atacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Milli Meclisi’nde konuştu. Erdoğan konu ile ilgili şu sözlere yer verdi:

"Gelin 6 ülke, bir platform kuralım. Rusya, Türkiye, Azerbaycan, İran, Ermenistan, Gürcistan. Bu platformla bölgede sükunet meydana gelsin. Ermenistan, Azerbaycan ile problemlerini çözdükçe Türkiye olarak biz de gereken adımları atacağız."  

Düşmanlıklar ortadan kalksın" çağrısı yapan Erdoğan, Gürcistan başbakanının bu platform hakkında "sualleri" olduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Başbakana dedim ki, Ermenistan ile aramızdaki sıkıntıları biliyorsun. Azerbaycanlı kardeşlerimin sıkıntılarının giderilmesini istiyoruz, Sizin de Rusya'yla sorunlarınızı aşmanızda bu platform yardımcı olacaktır. Ermenistan, Azerbaycan ile problemlerini çözdükçe Türkiye olarak biz de gereken adımları atacağız. Türkiye sınırlarının açılmasının Ermenistan'a sağlayacağı faydalar saymakla bitmez."

"Bağımsızlığın 30. Yılında Azerbaycan'dayım''

 Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle: 

"Çok bahtiyarım. Çünkü Karabağ'ı azat etmiş Milli Meclis'te, bağımsızlığının 30. yılında Azerbaycan'dayım. Evlerinden, yurtlarından 30 yıldır ayrı olan Azerbaycanlı kardeşlerime evlerine dönüş yolu açılmıştır. Bizler de inşallah TOKİ'mizle okul, hastane ve bunun gibi eserleri inşa etmenin gayreti içerisinde olacağız.  Karabağ aynı zamanda dünyayı kendi siyasi ve ekonomik hırslarının arenası olarak görenlerin hesaplarının bozulduğu yerdir. Tüm bu gelişmeler Azerbaycanla birlikte Ermenistan için de yeni bir dönemin başlangıcıdır. Zengezur koridorunda çalışmaya başlayacak demiryoluyla Ermeniler de tüm dünyaya ulaşabilecekler. Kendi kendilerine uyguladıkları ablukadan kurtulabileceklerdir."

"Dinimiz Bir, Dilimiz Bir''

Erdoğan, konuşmasında Azerbaycanlı şair ve yazar Bahtiyar Vahapzade'nin şu dizelerine de yer verdi:

"Bir ananın iki oğlu
Bir emelin iki kolu
O da ulu, bu da ulu
Azerbaycan, Türkiye
Dinimiz bir, dilimiz bir
Ayımız bir, yılımız bir
Aşkımız bir, yolumuz bir
Azerbaycan, Türkiye"

 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/7303380/cumhurbaskani-erdogan-azerbaycan-milli-meclisinde-konustu-turkiye-olarak-gereken-adimlari-atacagiz