Türkiye Hazır Beton Birliği'nden Hazır Beton Endeksi 2021 Mayıs Ayı Raporu: İnşaatta Kritik Eşik Dengelendi

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), 'Hazır Beton Endeksi 2021 Mayıs Ayı Raporu’nu açıkladı. Endekslerin tamamının eşik değere çok yakın hareket etmesi, sektörde olumlu ya da olumsuz yönde hareketin azaldığına işaret etti.

THBB Yönetim Kurulu Başkanı Konuyla İlgili Açıklamalarda Bulundu

Raporun sonuçlarını değerlendiren THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, henüz şartların toparlanma için yeterli olacak derecede oluşmadığını söyledi ve ekledi:

“Güven Endeksi’nin eşik değerde kalması uzun dönemli toparlanma için henüz şartların oluşmadığını göstermektedir. Mayıs ayında faaliyet düzeyinin gerilemesiyle birlikte beklentinin yükselmesi, takip eden aylarda faaliyette yükselme ihtimalini beraberinde getirmektedir”

''Beklentiler Türkiye'nin Yüzde 6,5 Civarı Büyüme Göstereceği Yönündeydi''

Ekonomik gelişmelerle ilgili değerlendirmelerini paylaşan Yavuz Işık konuyla ilgili şöyle ekledi:

“Türkiye ekonomisi, 2021 yılının ilk çeyreğinde beklentilerin üzerinde bir büyüme performansıyla yüzde 7 büyüme kaydetti. Beklentiler Türkiye'nin yüzde 6,5 civarı büyüyeceği yönündeydi.
Faaliyetler bazında incelendiğinde, tüm iktisadi faaliyetlerin, geçen yıla kıyasla pozitif yönlü hareket ettiği anlaşılmaktadır. Hiç kuşkusuz Türkiye ekonomisi açısından bu çok önemli bir başarıdır ancak diğer yandan, sektörler içinde, zincirlenmiş hacim endeksi olarak en düşük iki büyüme yüzde 2,4 ile gayrimenkul faaliyetleri ve yüzde 2,8 ile inşaatta görülmektedir” 

''Geçen Yılın İlk Çeyreğinde Küçülen Tek Sektör İnşaat''

Yavuz Işık, geçen yılın ilk çeyreğinde bütün sektörler içinde küçülen tek sektörün inşaat olduğunu aktararak şunları söyledi:

“Yani baz etkisi ile bu yıl inşaatın diğer sektörlere kıyasla çok daha yüksek oranda büyümesi gerekirken ne yazık ki inşaatta bu gerçekleşmemiştir. İkinci çeyreğin geride bıraktığımız iki ayında inşaatta hissedilir bir hareketten bahsedilememektedir.
Bir yandan yüksek faiz ile birlikte artan finansman maliyeti diğer yandan döviz kurundaki artışa bağlı ithal girdi maliyetlerindeki artışlar karşısında inşaat sektörü ivme kazanamamaktadır.”

 

- OKU HABER, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/7311136/turkiye-hazir-beton-birliginden-hazir-beton-endeksi-2021-mayis-ayi-raporu-insaatta-kritik-esik-dengelendi