GOSB Başkanı Vahit Yıldırım: 180 Milyar Dolarlık İhracat Türkiye'nin Hiçbir Şey Üretmediğini Gösteriyor

Cumhuriyet Halk Partisi'nin Kocaeli'de düzenlediği “İstihdam Sorunları ve Çözüm Önerileri Çalıştayı”nda konuşma yapan Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB) Başkanı Vahit Yıldırım, sanayide çalıştırılmak üzere nitelikli eleman bulamadıklarını söyledi ve "rekor kırıldı" denerek açıklanan ihracat rakamlarının aslında Türkiye’nin hiçbir şey üretmediğini dile getirdi. GOSB Başkanı Vahit Yıldırım çalıştayda şunları söyledi:

"Tabii ki ülkemizin en önemli sorunlarından biri tartışamamamız ve samimiyetsizliğimiz. Aynı zamanda düşündüğümüzü net, yalın bir şekilde anlatamamamız. Para, evet önemli ama tek başına yeterli değil. Ben Gebze Organize Sanayi Bölgesi'ni örnek gösteririm. 1986 yılında kurulmuş, devletten ve bankalardan bir tek kuruş para kullanmadığı halde, Türkiye’deki 355 tane organize sanayi bölgesine rol model olmuş. Bugün 32 milyar dolar bir ciroya sahip. 11 milyar dolar ihracatı olan, yani Türk ihracatının yüzde 6’sını, 7’sini yapan bir organize sanayi bölgesinden bahsediyorum. Tabii bir tarafa dönüp baktığımda gurur duyuyorum, bir tarafa dönüp baktığımda da üzülüyorum. Çünkü 84 milyon bir ülkenin, geçmişi olan bir ülkenin bir organize sanayi bölgesi tek başına yüzde 7 ihracatını yapamamalı. Özellikle tabii siyasetçilerimizin zaman zaman konuşmalarında 'ihracat rekor kırdı' diye anlattığı 180 milyar dolarlık ihracat, aslında Türkiye’nin hiçbir şey üretmediğini, Türkiye’nin istihdamda, katma değerde bir şey yapamadığını gösteriyor.   
Çok zor şartlarda atalarımız bu ülkeyi bizlere bırakmış. Biz bundan sonraki süreçte daha zor olan bir şeyi başarmışken bunu başarıp daha ileriye götüremezsek en büyük günahı o zaman işlemiş oluruz. Çocuklarımızın yüzüne baktığımızda onlara bir gelecek sağlayamıyorsak ve birçok nedenin arkasına sığınıp ‘şundan dolayı senin geleceğini sağlayamıyorum’ diyorsak gerçekten çok günahtır. Onun için ötekileştirmeden, onun için bu ülkenin 84 milyon hepsini kardeş olarak bilip mutlaka üretmeliyiz."

GOSB Başkanı Vahit Yıldırım: Ciddi Bir İşsizliğin Olduğu Doğru

Düzenlenen çalıştayda 84 milyonun birlik olup mutlaka üretim yapması gerektiğine değinen Vahit Yıldırım, şunları söyledi:

"Ciddi bir işsizliğin olduğu doğru. Çalışma Bakanı'na kaç işsiz olduğunu sorarsanız size bir sayı verir. Ama Sanayi Bakanı'na sorarsanız istihdam için kaç eleman arandığını söyler. Sanayide çalıştırmaya insan bulamıyoruz. Bu bize bir şey anlatmıyor mu? Pazardan bir ürün alır gibi 30 bin alırım, 20 bin alırım gibi şeyler lazım değil. Bize çalışma kültürü olan nitelikli insan lazım. 'Size adam başı şu kadar para verelim' gibi bir şeye gerek yok. Eğer aradığınız bir insan değilse o fabrikanıza soktuğunuzda o insanı dengenizi bozuyor. Nitelikli tarafıyla bunu halletmemiz lazım. Darmadağın olmuş, yamalı bohça haline gelmiş sistemimizi geliştirmemiz lazım.”

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/7355132/gosb-baskani-vahit-yildirim-180-milyar-dolarlik-ihracat-turkiyenin-hicbir-sey-uretmedigini-gosteriyor