İzmir Barosu'na Ali Erbaş Soruşturması Açıldı

Adalet Bakanlığı tarafından İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel ve 10 Yönetim Kurulu üyesi hakkında, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a yönelik açıklamalar sebebiyle soruşturma izni verildi. Ali Erbaş'ın, 24 Nisan 2020 tarihindeki cuma hutbesindeki açıklamalarını hatırlatan İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel şu sözlerle tepki göstermeye devam edeceklerini belirtti:

"Erbaş, evlilik dışı yaşamı ve LGBTİ bireyleri salgın ve afetlerin sebebi olarak göstermişti. Biz, bu söyleme tepki göstermiştik. Bedeli ne olursa olsun ‘kral çıplak’ demeye devam edeceğiz"

İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel: Sanıyorlar ki Vazgeçeceğiz

Soruşturma izninin verilmesi sonrasında açıklama yapan İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, Ali Erbaş'ın Ankara Hacı Bayram Camii’ndeki cuma hutbesindeki sözlerinin ayrımcılık ve nefret içerdiğini belirterek şu sözlerle asla vazgeçmeyeceklerini söyledi:

"Biz, Diyanet İşleri Başkanı'nın sözlerinin nefret içerdiğini ve soruşturulması gerektiğini belirtmiştik. Bununla ilgili açıklama yayınlamıştık. Birkaç kişinin şikayeti üzerine açılan dosya, savcılık tarafından 'ne yapalım' sorusuyla Adalet Bakanlığı'na gönderilmiş. Bakanlık da soruşturma izni vermiş. Hangi suçla ilgili olarak soruşturma izni verdiğini bilmiyoruz.
Biz, ‘bir kısım yurttaşları diğerlerine karşı ayrımcılığa tabi tutarak şiddete maruz kalmalarına neden olacak açıklamalar yapıyorsunuz’ demiştik. Bunu söyleyen bir yönetim kuruluna bakanlık neden soruşturma izni verir, anlamak mümkün değil. Aynı şahıs, Ayasofya'ya kılıçla gelmek suretiyle Mustafa Kemal Atatürk'ün aleyhinde sözler söyledi. Yine Cumhuriyet değerlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. 'Keşke Yunanlar galip gelseydi' diyen insanları ziyaret etti. Tüm bunlar için her seferinde şikayette ve suç duyurusunda bulunduk. Onlar bir kenarda dururken ‘vay efendim bunu nasıl söylersiniz’ diye İzmir Barosu'nun yönetim kurulunun üzerine geliyorlar. Sanıyorlar ki vazgeçeceğiz, susacağız, teslim olacağız. Asla bu olmayacak. Kim bekliyorsa, bu umuttan vazgeçmelerini öneriyoruz."

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş Ne Demişti?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 24 Nisan 2020 tarihli cuma hutbesinde şu sözleri söyleyerek büyük tepki çekmişti:

"İslam, zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lutiliği, eşcinselliği lanetliyor. Nedir bunun hikmeti? Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesidir, bunun hikmeti. Yılda yüz binlerce insan, gayrimeşru ve nikahsız hayatın, İslami literatürdeki ismi zina olan bu büyük haramın sebep olduğu HIV virüsüne maruz kalıyor. Geliniz bu tür kötülüklerden insanları korumak için birlikte mücadele edelim."

 

- OKU HABER, Asayiş bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/7359061/izmir-barosuna-ali-erbas-sorusturmasi-acildi