Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kadına Şiddet Yorumu: Sözleşmeden Çekilmeyle Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelemiz Bitecek Değil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeye yönelik kararın yürürlüğe girdiği gün, bugün, Cumhurbaşkanlığı’nda yapılan “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 4. Ulusal Eylem Planı Tanıtım Toplantısı”nda konuştu.

''Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelemiz Uzun Bir Süreç Olacak''

“Bazı çevreler bugün resmen çekildiğimiz İstanbul Sözleşmesi’ni, kadına yönelik şiddetle mücadelede geriye gidiş olarak yansıtmaya çalışıyor” diyen Erdoğan, “Bizim kadına yönelik şiddetle mücadelemiz İstanbul Sözleşmesi ile başlamadı, bu sözleşmeden çekilmeyle de bitecek değildir” dedi. Erdoğan, şunları söyledi:

“Sözleşmeden çekilme gerekçelerimizi o dönemde kamuoyuyla zaten paylaştık, bizim kadına yönelik şiddetle mücadele çerçevesinde aldığımız tedbirlerin, düzenlemelerin, kadınların, haklarına, hukuklarına onurlarına sahip çıkmamızın tek sebebi, eşref-i mahlukat olan insan sıfatıyla kendilerine olan saygımızdır. Dün kadına yönelik şiddetle, kadınların insan olarak sahip oldukları haklarını kullanabilmesi konusunda nasıl mücadele ediyorsak bugün de yarın da mücadeleyi sürdüreceğiz. Elbette bu mücadelenin uzun bir süreç olduğunun farkındayız.”

'' Öfkeye Eğilimi Olanların Tespiti Yapılıp Öfke Kontrolü Eğitimleri Verilecek''

Erdoğan, konuşmasında kadına yönelik şiddete yönelik yapacakları düzenlemeye değinerek şunları söyledi:

-7 ilde 9 yeni kadın konukevi açılacaktır. Şiddet faillerinin ve şiddet uygulama ihtimali olan bireylerin öfke kontrollerinin sağlanabilmesine yönelik eğitimlere başlıyoruz. 77 faaliyeti önümüzdeki 5 yıl içerisinde gerçekleştireceğiz. 81 ilde kadına yönelik şiddet risk haritasının tamamlanması stratejik hedeflerimiz arasında. Kadına karşı şiddeti sıradanlaştıran yaklaşımları ortadan kaldıracağız. Tehdit altında olan kadınlar için ihtisaslaşmış kadın konukevlerimizde özel güvenlik önlemleri alıyoruz.
- İçişleri Bakanlığı ile oluşturulan Kadın Destek Sistemi (KADES), yaygın olarak kullanılmaktadır. 15 şehirde yürütülen elektronik kelepçe uygulaması 81 ile yaygınlaştırıldı.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/7363095/cumhurbaskani-erdogandan-kadina-siddet-yorumu-sozlesmeden-cekilmeyle-kadina-yonelik-siddetle-mucadelemiz-bitecek-degil