Sağlık Bakanı Koca'dan Delta Uyarısı: Delta Varyantı Giderek Artıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüste beklenen vaka düşüşünün yaşanmadığı vurgusunu yaparak vatandaşları Delta varyantına dikkat etmeleri konusunda uyardı.

'' Doğu ve Güneydoğu'da Artış Olduğunu Görüyoruz''

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs aşılaması ile ilgili açıklamalarda bulunarak Delta varyantının en çok görüldüğü illeri paylaştı ve şöyle ekledi: 

"Gerektiğinde ayağına gitme yöntemi dahil olmak üzere her yöntemi denemek istiyoruz. Bunu da sahada yaygın şekilde yapıyoruz. Her geçen gün artıyor. Doğu ve Güneydoğu'da oranların düşük olduğunu görüyorsunuz, ama giderek oralarda da artışın olduğunu görüyoruz.
Hakkari'de mesela yüzde 40'a gelmiş oldu. Şırnak'ta yüzde 40'a gelmiş oldu. Ardahan'da yüzde 50'lerde olduğunu görüyoruz. Kars'ta aynı şekilde, Adıyaman'da yüzde 50'ye yakın. Vatandaşı ikna etme dışında bir yaptırımla yapmak istemiyoruz. Özel sektör yapabilir mi? O bizim işimiz değil."

''Delta Plus Üç Tane Olarak Devam Ediyor''

Koca, aşılama oranlarının yüzde 60'larda olduğunu söylerken, en az bir aşısını yaptırmış 18 yaş üzerindeki kişiler için bayram hedefini yüzde 70 olarak belirlediklerini söyledi. Koca ayrıca Delta varyantı sayılarının giderek arttığını vurguladı. 36 ilde 750'leri bulan Delta varyantı olduğunu belirten Koca, "Delta plus üç tane olarak devam ediyor" dedi.

Son bir haftada, düşmesi gereken vakanın düşmediğini, hafta sonunda bir önceki hafta sonuna göre yüzde 20'lere yakın bir artış olduğunu belirten Koca şunları söyledi:

"Beklediğimiz düşüşün olmadığını, bir çıkış olma ihtimalini görüyoruz. Ve özellikle bu artışların da daha çok aşılama oranının düşük olduğu yerlerde kendisini gösterdiğini, Diyarbakır gibi Şırnak gibi Adıyaman gibi bazı illerimizde bir artış içinde olduğunu görüyoruz. O nedenle de yoğun aşılama. Bayrama kadar yoğun aşılama."

 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/7415025/saglik-bakani-kocadan-delta-uyarisi-delta-varyanti-giderek-artiyor