Türkiye'den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne 500 Milyon Dolar Kredi Verilecek

Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) 500 milyon dolar kredi sağladı. Anlaşma uyarınca, faiz ödemeleri kredi imza tarihinden 6 ay sonra başlamak üzere 6 aylık dönemler itibarıyla yapılacak. Anapara ödemesi ise kredi imza tarihinden 36 ay sonra başlamak üzere altışar aylık 14 eşit taksitte ödenecek.

6 Ay Sonra Başlamak Üzere 6 Aylık Dönemlerde Ödemeler Yapılacak

Türkiye'nin, KKTC'ye 500 milyon dolar tutarında kredi sağlamasına ilişkin anlaşma Resmi Gazete'de yayımlandı. Sağlanan kredi, KKTC'de kamu ve maliye sektörün yeniden yapılandırılmasında ve anlaşmada öngörülen diğer alanlarda kullanılacak.

KKTC, kullanılan kredi için Reuters'ın LIBOR sayfasında yayınlanan 6 aylık ABD doları Londra Bankalar Arası Faiz Oranı (LIBOR) oranı üzerinden faiz ödemesi yapacak. Faiz ödemeleri kredi imza tarihinden 6 ay sonra başlamak üzere 6 aylık dönemler itibarıyla yapılacak.

Anapara Ödemesi 36 Ay Sonra Başlayacak

Anapara ödemesi ise kredi imza tarihinden 36 ay sonra başlamak üzere altışar aylık 14 eşit taksitte ödenecek. Milletlerarası Antlaşma başlığıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararda, "Türkiye Cumhuriyeti tarafından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne 500 milyon dolar tutarına kadar kredi sağlanmasına ilişkin olarak 24.06.2021 tarihinde imzalanan ekli Kredi Anlaşmasının yürürlüğe girmesine karar verilmiştir” denildi. 

 

 

 

- OKU HABER, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/7420311/turkiyeden-kuzey-kibris-turk-cumhuriyetine-500-milyon-dolar-kredi-verilecek