CHP'li Gökçen'den Rektör Değişikliği Yorumu: Rektörlük Seçimleri Geri Gelene Dek Mücadele Devam Edecek''

CHP Gençlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne atandıktan 6 ay sonra yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevden alınmasına ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“Tüm üniversiteler demokratikleştirilene, rektörlük seçimleri geri gelene, kimliğinden dolayı kimse hedef gösterilmeyinceye kadar mücadele devam edecek” 

Gökçe Gökçen, Melih Bulu’nun görevden alınmasıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Melih Bulu’nun rektörlüğe atanmasının ardından öğrencilerin ve akademisyenlerin Ocak ayında tepki eylemlerine başladıklarını anımsatan Gökçen şu sözlere yer verdi:

"‘6 ay dayanamazlar’ diyenler 6 ay dayanamadı. Bir kez daha gördük ki haklı ve tutarlı bir mücadelenin önünde, kim ne derse desin, kimse duramaz. Ve duramadı da. Tüm kariyeri tek adamın iki dudağı arasında olan ve ondan aldığı güçle koltuğa yerleşen kayyum Melih Bulu, kendisinin de haberi olmadan görevden alındı. Bu geri adım, Boğaziçili öğrencilerin ve akademisyenlerin başarısıdır" 

"Gençler Melih Bulu'nun Şahsına Değil, Atanma Şekline İtiraz Ettiler''

Boğaziçili öğrencilerin ilk günkü taleplerinin halen geçerli olduğunu ifade eden Gökçen bu konu ile ilgili şu açıklamalara yer verdi:

''Gençler, Melih Bulu’nun şahsına değil, atanma şekline, liyakat esaslarına ve Boğaziçi’nin demokratik geleneğine aykırı bir şekilde göreve gelmesine itiraz ettiler. Gençler, anayasal hakları olan bu itirazı dile getirdikleri için özel güvenlikler tarafından darp edildiler; BÜLGBTİ+ öğrenci kulübü kapatıldı; cinsel şiddeti önleme merkezi kapatıldı; senato ve fakültelerde demokratik usuller hiçe sayıldı; öğrenciler devletin en tepesinden ‘terörist’ ve ‘sapkın’ diye hedef gösterildiler. Gençler, kadın katillerine bile uygulanmayan elektronik kelepçelerle evlerine hapsedildiler, hatta tutuklandılar" 

"Rektörlük Seçimleri Geri Gelene Dek Mücadeleye Devam...''

Gökçen, mücadelenin üniversitelerin demokratikleşmesi, rektör seçimlerinin geri gelmesine kadar süreceğine ifade ederek şunları kaydetti:

“Kazanamadığı belediyeye, akademisyen olamayacağı üniversiteye kayyum olarak girenlerin olmadığı; tüm üniversitelerin demokratikleştirilerek rektörlük seçimlerinin geri getirildiği, bu seçimlere öğrencilerin ve üniversitenin bütün bileşenlerinin de dahil edildiği, kimsenin kimliğinden ve hak kullanımından dolayı hedef gösterilmediği bir düzeni inşa edene kadar mücadele devam edecek. Ve bu kararlı mücadelenin de önünde, göreceksiniz, hiç kimse duramayacak.”

 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/7489750/chpli-gokcenden-rektor-degisikligi-yorumu-rektorluk-secimleri-geri-gelene-dek-mucadele-devam-edecek