CHP Lideri Kılıçdaroğlu ODTÜ'lü Gençlerle Bir Araya Geldi

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ODTÜ öğrencilerinin kurduğu "Kadesh Agenda" dergisinin yazarı olan ODTÜ'lü gençlerle bu sabah bir araya geldi. Öğrencilerle kahvaltı yapan Kılıçdaroğlu, gündeme ilişkin gençlerin sorularını yanıtladı. Gençler, yaşadıkları, merak ettikleri sorunları CHP lideri Kılıçdaroğlu’na yönettiler.  

''Biz Gençler İçin Partide Kontenjan Ayırdık''

Türkiye'deki genç nüfusun 2035'e kadar çok ciddi yatırımlar yapmasının gerekliliğini vurgulayan Kılıçdaroğlu şöyle ekledi:

''Türkiye nüfusu genç, 2035’ten sonra Türkiye nüfusu yaşlanmaya başlayacak. Dolasıyla 2035’e kadar Türkiye’nin çok ciddi bir atılım yapması lazım her alanda. İnsan gücü, genç enerji dolan olan bir emeğin mutlaka üretime dönüştürülmesi gerekiyor önümüzdeki yıllarda. Bunun için de gençliğin siyasete girmesi lazım. Bu benim en büyük arzum. Gençler nasıl siyasete girecek?
Siyasete ilgi gösterecekler, hangi partiyi kendilerine yakın hissediyorlarsa o partide görev alacaklar, milletvekili olacaklar, bu mücadelelerini yapacaklar. O zaman parlamentoda daha fazla genç sayısı olabilir. Biz gençler için kontenjan ayırdık, doğru, ayrıca bizim yüzde 33 cinsiyet kotamız var. Bunlar bizim Parti Meclisi ve Merkez Yönetim Kurulu’nda geçerli. Düşük oy alsa dahi, düşüklerin içinde en yüksek oyu alan Parti Meclisi’ne gençlik veya cinsiyet kotasından seçilebiliyor.''

''Üniversiteler Üzerindeki Baskıyı Kaldırmamız Gerekiyor''

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, atamalara, öğrencilere yönelik baskılara, YÖK’ün kaldırılması istemine ilişkin yönetilen soruya da düşüncelerini özgürce ifade edemeyen öğrencilerin yaşadıklarının altını çizerek şöyle ekledi:

''Güzel bir soru. Eğer biz bu ülkeye gerçek anlamda demokrasiyi getirmek istiyorsak, bu ülkede insanlar düşüncelerini özgürce ifade etmek istiyor ve siyaset kurumu da buna evet diyorsa yapacağımız ilk şey, Türk hukuk sistemini, darbe hukuk sisteminden arındırmak.
12 Mart, 12 Eylül, 20 Temmuz dönemi olabilir, OHAL dönemlerinde çıkan ve toplumu cendereye sokan hukuk kurallarından, hukuk sistemini arındırmak lazım. YÖK ne zaman geldi? 12 Eylül askeri dönemde geldi. Üniversiteleri terbiye etmek üzere geldi. Üniversitelerde bir şey olursa YÖK devreye girecek. Asacağım, keseceğim diyecek ve üniversiteleri belli bir kalıbın içine sokacak. Biz gerçek anlamda demokrasi istiyorsak üniversiteler üzerindeki baskıyı kaldırmamız gerekiyor.

 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/7491850/chp-lideri-kilicdaroglu-odtulu-genclerle-bir-araya-geldi