CHP'den Yeni Komisyon Talebi: Dönüşüm Tesislerinde Çıkan Yangınlar Araştırılsın

Cumhuriyet Halk Partisi, geri dönüşüm tesislerinde çıkan yangınların nedenlerinin ve yasaya aykırı şekilde bertaraf yöntemi olarak yangınların kullanıldığı iddialarının araştırılması; bununla birlikte atıkların yakılmasının önüne geçilebilmesi için alınabilecek önlemlerin belirlenmesi, geri dönüşüm tesislerinin yasalara ve uluslararası standartlara uygun bir şekilde faaliyetlerini sürdürmesinin sağlanması maksadıyla meclis araştırma komisyonu kurulması talebinde bulundu.

TBMM Çevre Komisyonu CHP Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Murat Bakan tarafından hazırlanan araştırma önergesinde, son zamanlarda geri dönüşüm tesislerinde çıkan yangınlardaki artışa dikkat çekildi. CHP'li Murat Bakan, geri dönüşüm tesislerinde 2018 yılında 10, 2019 yılında 39, 2020 yılında 65 ve 2021 yılının ilk 6 ayında da 69 yangın çıktığına vurgu yaptı. Avrupa’dan gelen plastik atığın AKP iktidarı döneminde sadece son 15 yılda 173 kat arttığını hatırlatan Bakan, şunları söyledi:

“Avrupa İstatistik Kurumu Eurostat verilerine göre; Avrupa Birliği’nde plastik atıkların yüzde 78,5’i ayrıştırıp toplanıyor fakat bunların yalnızca yüzde 41,5’u AB sınırları içinde geri dönüştürülebiliyor. Dönüştürülemeyen plastik atıklar diğer ülkelere gönderiliyor. Ancak denetimin az olduğu ülkelerde, atıkların geri dönüştürülmeyip doğaya atılarak çevresel kirliliğe neden olduğu ya da dönüştürülemediği için yasalara aykırı olarak gömüldüğü/ yakıldığı için havayı, toprağı, suyu kirlettiği biliniyor. Avrupa’dan Türkiye’ye geri dönüşüm adı altında getirilen tonlarca plastik atık ve yasa dışı döküm nedeniyle İzmir, Adana, İstanbul, Kocaeli, Manisa başta olmak üzere ülkemizin dört bir yanında çöp dağları birikti. Bir kısmı tarım arazilerine depolandı, bir kısmı toprağa gömüldü, bir kısmı vadi ve nehir yataklarına istiflendi, bir kısmı da yakılarak bertaraf edildi. Türkiye, Avrupa Birliği’nin en büyük plastik atık çöplüğü haline geldi. Veri sitesi Statista’nın Birleşmiş Milletler Comtrade Veritabanı’ndan derlediği bilgilere göre; Türkiye 2019 yılında dünyanın en çok plastik çöp ithal eden ülkesi oldu. Yeterli denetim ve dönüştürme altyapısı olmamasına rağmen, kontrolsüz şekilde atık ithal eden ülkemizde, atıkları geri dönüştürme adı altında kurulan şirketlere yatırım teşviki verilmesi, ithalat yapan firmalara vergi muafiyeti getirilmesi süreci içinden çıkılmaz bir hale sürükledi.”

CHP'li Milletvekili Murat Bakan: 2021 Yılında İlk 6 Ayda 69 Yangın

CHP'li Murat Bakan, geri dönüşüm tesislerinde çıkan yangınların hiçbir sektörde rastlanmayacak sıklıkta olmasına dikkat çekti. Çevre örgütlerinin derlediği bilgilere göre geri dönüşüm tesislerinde 2018 yılında 10, 2019 yılında 39, 2020 yılında 65 ve 2021 yılının sadece ilk 6 ayında 69 yangın çıktığının altını çizen Murat Bakan, şunları kaydetti:

"Yangınların hepsinin şüpheli olduğu söylenemese de Interpol’ün 2020 yılında yayınladığı ‘Plastik Atık Ticaretinde Suç Rotası’ raporuna göre bu tür yangınların atıkları bertaraf yöntemi olduğu vurgusu çok önemli. Karışık plastik atık ithalatının yasaklanması ve kamuoyunda ithal çöplerle ilgili tepki göz önünde bulundurulduğunda 2021’in ilk 6 aydında geri dönüşüm tesislerinde çıkan yangın verisinin 69 olması dikkate, sorgulamaya ve araştırmaya değer bir veri. Plastik atıkların yakılması, çevreye büyük miktarda karbon ve mikroplastik salarak, zehirli olabilecek metallerden pestisitlere kadar çok sayıda kirleticinin havaya, su kaynaklarına ve tarım alanlarına karışmasına neden olduğu gerçeği de yadsınamaz. Atıkların yakılması sadece havamızın, toprağımızın, suyumuzun kirlenmesi sadece çevre açısından bir tehlike oluşturmaz aynı zamanda halk sağlığı açısından da ciddi risk demektir. Geri dönüşüm sektörü ciddi denetimlere muhtaç bir sektör. Bu konudaki iddiaların peşine düşmeli, geri dönüşüm tesislerinde çıkan yangınların sebeplerini araştırmalı, geri dönüşüm sektörünün denetimini sağlamalı ve geri dönüşüm tesislerinin yasalara ve uluslararası standartlara uygun bir şekilde faaliyetlerini sürdürmelerini sağlamalıyız.” 

 

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/7494931/chpden-yeni-komisyon-talebi-donusum-tesislerinde-cikan-yanginlar-arastirilsin