Zarar Eden Besiciler: Bu Hükümet Çiftçiye Muhalefet

Kurban Bayramı öncesinde büyük umutlarla İzmir'e kurbanlık hayvan getiren besiciler, büyük hayal kırıklığı yaşadı. Artan yem, nakliye ve yer kirasından dert yanan besiciler, fiyatları düşük tutmalarına rağmen istedikleri gibi satış yapamamaktan dert yandılar. Besicilerden Nadir Gök şu sözlerle AKP hükümetini eleştirdi:

"Yem fiyatlarından çok ağzımız yandı. Bir daha beslemeyi bile düşünmüyorum. Bizi düşünen yok, yem de aynı gübre de aynı. Gübre 320 liraya çıkmış. Allah'tan korkan yok, kime ne diyeceksin. Yazık vatanımıza, biz sahip çıkmazsak ne olacak halimiz. Korkuyorum, Türkiye 50-60 kişinin, 100 kişinin olacak galiba. Biz ırgat olacağız onlara. Bu hükümet, çocuklarımızı ırgat yetiştirecek. Herkes hakkını alsın, hakkını versin. Siyasetçileri sevmiyorum. Allah'tan korkmasam lanet okuyacağım. Hele bu AKP'ye. Şu çektiğim rezilliğe bakın. Buraya yer için 7 bin lira ödedim. TIR'a verdim 3 bin lira. Yem olmuş 170 bin lira.

Ben bu işi hiç bırakmadım. Bu AKP dönemindeki gibi hiç zarar çekmedim. Hep anlımın terini aldım. Bunlar geldi geleli zarar ediyorum. Bu hükümet çiftçiye muhalefet. Çiftçiyi, orta direği batırayım diye çalışıyor. Fakire fukaraya kömür, makarna, çorba, biraz patates, soğan veriyorlar. 'Allah bereket versin diye' oy alıyorlar. Devletin malını yiyene günahımı da oyumu da vermem. Devletin malına sahip çıkacak bu millet, yoksa sonumuz perişan. Allah'a havale ediyorum hepsini. Allah'tan korksunlar."

Besici Şevket Tosun: İcralığım, Mal Satılmıyor

İzmir'e büyük hayallerle geldiğini ancak hayal kırıklığı yaşadığını belirten bir başka besici Şevket Tosun ise kredi ile mal aldığını, malların satılmadığını ve bu nedenle icralık olduğunu şu sözlerle anlattı:

"Satışlar zayıf, vatandaşta para yok. Yem pahalı, çadır yeri pahalı, nakliye pahalı. Bu sene zordayız. Yüz tane hayvanı olan, 10-15 tane anca sattı. Fiyatların geçen senekinden farkı yok. Bin liraya, bin 500 liraya veriyoruz. Bu hayvan Afyon'da da o parayı ediyor. Hayallerle umutlarla geldik ama satamadık, satamıyoruz. Çektiğimiz çile bize kar. Ben krediyle aldım, bankalar şimdi para istiyor. İcralığım, mal da satılmıyor. Ne yapacağım bilmiyorum"

- OKU HABER, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/7501305/zarar-eden-besiciler-bu-hukumet-ciftciye-muhalefet