Erdoğan'dan Afganistan Yorumu: Afganistan'ın İstikrara Kavuşması İçin Her Türlü Çabayı Göstereceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afganistan'ın istikrara kavuşturulması için her türlü çabayı göstermeye devam edeceklerini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Tersane Komutanlığı'nda düzenlenen Pakistan MİLGEM Korvet Projesi 1'inci Gemi Denize İniş ve Açık Deniz Karakol Gemisi Projesi 1'inci Gemi Sac Kesim Töreni’nde konuştu. Erdoğan törende şu açıklamalara yer verdi:

"Türkiye ve Pakistan arasındaki dostluk ve kardeşlik bağlarının kökleri, tarihin derinliklerine kadar uzanıyor. Türk insanının kalbinde Pakistan her zaman müstesna bir yere sahip olmuştur. Bizler de aramızdaki kardeşlik bağından aldığımız güç ile ilişkilerimizi her alanda ileriye götürmek için çalışmalarımızı kesintisiz sürdürüyoruz. Ülkelerimiz salgın döneminde sergiledikleri samimi iş birliğiyle dost ve kardeş ülke olmanın ne demek olduğunu da bir kez daha göstermiştir" 

Erdoğan, Şubat 2020'de gerçekleştirilen 6. Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı'nda ilişkilerin tüm yönleriyle tekrar ele alındığını ve iki ülke arasında oluşturulan yüksek düzeyli stratejik iş birliği mekanizması sayesinde bakanlıkların ve kurumların verimli iş birliklerinin tesisine imkan sağladıklarını söyledi.

Salgının yol açtığı sınırlamalara rağmen Türkiye'de düzenlenecek bir sonraki toplantı için hazırlıklar yürüttüklerini ifade eden Erdoğan, 7. konsey toplantısı vesilesiyle Pakistan ile ortak gündemi geliştirmenin çabası içinde olduklarını aktardı. Savunma sanayi alanında son dönemde gerçekleştirilen projelerden memnun olduğunu belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Savunma sanayi alanında bugün ilk gemisinin açılışını yapmakta olduğumuz MİLGEM korvetleri yanında ATAK helikopterleri ve eğitim uçakları gibi çok başarılı ortak iş birliği projeleri bulunuyor. Savunma sanayi alanındaki ortaklığımızı daha da ilerletmek konusunda mutabıkız. Pakistan ile aramızdaki güçlü siyasi ilişkilerimizin ve savunma sanayimizdeki iş birliğimizin ticari ilişkilerimize yansımasını istiyoruz. Bu konuda hepimize yardımcı olacak bir yol haritasını Pakistan ile Şubat 2020'de İslamabad'da imzaladık. Kurumlarımız, bu eylem planının hayata geçirilmesi için çalışmalarına devam ediyor. Salgına rağmen geçtiğimiz yıl ikili ticaret hacmimizde düşüş yaşamamış olmamız da bir kazanımdır. İnşallah bu yıldan itibaren bu rakamı sürekli yükselteceğiz. Pakistan, 2 milyarı aşkın nüfusuyla önemli bir bölge olan Güney Asya'da barışın tesisi ve refahın arttırılması çabalarında kritik bir rol üstlenmektedir. Bölgenin yüzleştiği sorunlara bulunacak çözümler, ancak Pakistan'ın desteği ile hayata geçirilebilir." 

“Pakistan ile İşbirliğini Arttıracağız''

Erdoğan sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

"Afganistan'a barış ve istikrarın gelmesi konusunda Pakistan'a hayati görevler düşüyor. Yeni bir göç dalgasını tetiklemesini ancak bu şekilde ortadan kaldırabiliriz. Türkiye olarak İran üzerinden gerçekleşen bir Afgan göçmen dalgasıyla karşı karşıyayız. Afganistan'ın istikrara kavuşması için çaba göstermeye devam edeceğiz. Bunun için Pakistan ile iş birliğini artırarak sürdürmemiz gerekiyor. Elimizdeki tüm imkanları seferber etmekte kararlıyız. Bölgenin ve Afganistan'ın bir an önce istikrara kavuşturulması için her türlü çabayı göstermeye devam edeceğiz" 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/7613662/erdogandan-afganistan-yorumu-afganistanin-istikrara-kavusmasi-icin-her-turlu-cabayi-gosterecegiz