Demirtaş'tan ''Kürt Sorunu'' Tartışmalarına Yanıt: Çözümün Adresi TBMM'dir

HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kürt sorunu tartışmaları için çözümün adresinin TBMM olduğuna değindi. 

HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, son günlerde yeniden gündeme gelen Kürt sorunu tartışmaları için avukatları aracılığıyla twitter hesabından açıklama yaptı  Demirtaş’ın TBMM’yi hedef alan paylaşımı şöyle:

“Benim bildiğim HDP, Kürt sorunu dahil olmak üzere, Türkiye’nin tüm sorunlarının çözümüne taliptir, irade sahibi siyasi bir aktördür ve elbette muhataptır. Çözümün adresi de doğal olarak TBMM’dir.
Tabii ki HDP, Kürt sorununun çözümünde tüm tarafların ve her kesimin, açık ve şeffaf katılımını, muhataplığını bilecek siyasi birikime ve deneyime sahiptir. Faydasız ve çoktan tükenmiş tartışmalar gündeme getirmek çözüme katkı sunmaz.”

Ne Olmuştu?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir belgesel paylaşarak “Kürt sorununu HDP ile çözebiliriz” açıklaması yapmıştı. Bu paylaşımın üzerine Twitter hesabından bir paylaşım yapan önceki dönem HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ise şu açıklamalarda bulunmuştu:

“Kürt sorununun çözümünün yegane muhatabı HDP değil ama bu sorunun çözümü adına bugün demokratik siyaseti var eden ve kolaylaştıran başlıca aktör HDP’dir. Ama asla unutulmaması gereken şey demokratik çözümün adresi ve asıl muhatabı İmralı’dır. Süreci tıkayan, toplumsallaştırmayan ve masayı deviren AKP çözümsüzlükten medet umarken bu anlayışın çıkmaz sokak olduğu artık görülmelidir” 

 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/7815515/demirtastan-kurt-sorunu-tartismalarina-yanit-cozumun-adresi-tbmmdir