CHP Lideri Kılıçdaroğlu Tarımsal Kalkınma Zirvesi'nde: Herkes Üretecek, Kimse Kaybetmeyecek!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'da bugün başlayan ve üç gün sürecek olan CHP’li Belediyeler Tarımsal Kalkınma Zirvesi’ne katıldı. 

''Herkes Üretecek, Kimse Kaybetmeyecek''

Zirveye, Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra CHP Genel Başkan yardımcıları, CHP Parti Meclisi üyeleri, CHP’li milletvekilleri, büyükşehir belediye başkanları, il ve ilçe belediye başkanları, çok sayıda çiftçi, üretici katıldı. Üç gün sürecek zirvede CHP'li belediyeler kurdukları stantlarda, kooperatif ürünlerini tanıtırken çiftçilerle birlikte dayanışmalarını anlatacak.

Planlamanın özünden bahseden Kılıçdaroğlu, şu ifadelerde bulundu:

"Herkes üretecek, kimse kaybetmeyecek. Bir; çiftçi bir yıl önceden ne ekeceğini bilecek. Çiftçi kardeşlerim, bir daha ifade edeyim, çiftçi bir yıl önceden neyi ekeceğini bilecek. İki, o ürünü kaça satacağını bilecek. Üç, sattığı üründen zarar etmeyeceğini bilecek. Dört, tüketici de evine ucuz ürün götürecek. Planlamanın özü budur, bunu yapacağız.
Bunu yaptığımız zaman fiyatlarda istikrar olur, politika olur, sağlıklı bir zemin yaratmış oluruz. Taban fiyatın özü de ekiyorsunuz, gübre kullanıyorsunuz. Gübreyi, elektriği, tohumu, her şeyi alıyorsunuz. İşçilikle beraber bir maliyet oluşuyor. Maliyetin üzerine makul bir kar koyacaksınız, bunu adı taban fiyat olacak. Çiftçi, bu fiyattan satıyorsa eyvallah, daha yükseğe satıyorsa eyvallah. Ama çiftçi belirlenen taban fiyatın altında bir satışa zorlanmayacak. Dolasıyla çiftçi ektiği ürünün, alın terinin karşılığını makul bir karla almış olacak" 

''Aklı Değil Copu Kullanırsanız Devleti Yönetemezsiniz''

Kılıçdaroğlu, fiyatların düşmesi, makul seviyeye gelmesi ve ülkede fiyatlarda istikrarın olmasının tek yolu akılcı politikalar olduğunu belirterek, "Aklı değil copu kullanırsanız devleti yönetemezsiniz" dedi. Kılıçdaroğlu, iş başına geldiklerinde yapacakları hedef programları da anlattı.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/7857898/chp-lideri-kilicdaroglu-tarimsal-kalkinma-zirvesinde-herkes-uretecek-kimse-kaybetmeyecek