Yeni 10 TL Banknotlar Geliyor

0 0

Yeni 10 TL banknot haberi, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından duyuruldu. Yapılan açıklamada; yeni 10 Türk Liralarının 04 Mayıs 2020 tarihinden itibaren piyasalarda kullanımına başlanılacağı söylendi.

Merkez Bankası, 1211 sayılı kanunda yer alan maddenin verdiği yetkiye dayanarak yeni banknot basma kararı adlıklarını söyledi. Yeni basılacak olan 10 TL banknotları E9 emisyon grubu 4. Tertip modeli olarak geçiyor. Bu banknotlar, eski 1.tertip, 2.tertip, 3.tertip 10 TL banknotları ile tamamen aynı tasarıma ve görünüme sahip olacaklar. Sadece üzerinde yer alan imzalarda değişiklik olacak.

Yeni basılacak 10 TL üzerinde, Başkan Murat Uysal ve Başkan Yardımcısı Dr. Emrah Şener imzalarını taşıyacak. Banknotlar da üzerlerinde ki imzalar dışında herhangi bir değişiklik yapılamayacak. Tasarımı, rengi, arka yüz görseli hepsi diğer E9 Emisyon grubunda yer alan 10 TL banknotları ile aynı görünüme sahip olacak.

Yeni 100 TL Basılacak Mı?

Yeni 10 TL banknot haberi ile beraber merkez bankasından yeni 100 TL hakkında da kısıtlı bilgi verildi. Bu konuda sadece 4. tertip 100 TL banknot değişimi ve basımı hakkında, yakın bir zamanda duyuru yapılacağı söylendi.

Bir Cevap Yazın