Emeklilikte Yaşa Takılanlarda (EYT) Son Durum Ne? İlk Maaşlar Ne Zaman Yatacak?

Emeklilikte yaşa takılanlar konusu ülke gündemindeki önemli yerini koruyor. Bu yazımızda EYT nedir? Kimleri kapsıyor ve EYT’de son durum ne?

Emeklilikte Yaşa Takılanlarda (EYT) Son Durum Ne? İlk Maaşlar Ne Zaman Yatacak?
Son Güncelleme: Whatsapp

Emeklilikte yaşa takılanlar konusu ülke gündemindeki önemli yerini koruyor. Bu yazımızda EYT nedir? Kimleri kapsıyor ve EYT’de son durum ne? İlk maaşlar ne zaman yatacak? gibi soruların yanıtlarını sizler için bir araya getirdik. İşte, EYT’de son durum…

Emeklilikte Yaşa Takılanlarda (EYT) Son Durum Ne? İlk Maaşlar Ne Zaman Yatacak?

EYT Nedir? Kimleri Kapsıyor?

Emeklilikte yaşa takılanlar açısından önemli tarih, 4447 sayılı Kanun’un yürürlüğe girdiği 8 Eylül 1999 tarihidir. İlk sigortalı olduğu gün 8 Eylül 1999’dan önce olan kişiler emeklilikte yaşa takılıyorlar. Bu belirtilen tarihten önce, sigortalı kadın çalışanlar 20 yıl sigortalılık süresi ve beş bin gün prim ile, erkek çalışanlar ise 25 yıl sigortalılık süresi ve beş bin gün prim süresi ile emekli olabiliyorlardı ve ayrıca bir yaş şartı da aranmıyordu.

Ancak 8 Eylül 1999’da sosyal güvenlik sisteminde gerçekleştirilen değişikliklerle emeklilik için sigortalılık süresi ve de prim gün sayısına, yaş şartı da eklendi. Bu kapsamda emeklilik yaşı kadın çalışanlar yönünden 58’e, erkekler yönünden ise 60’a çekilirken, prim gün sayısı da yedi bin güne çıkarıldı.

İşte, bu düzenlemeden sonra çalışma yılını ve prim gün sayısını dolduran ancak yaş koşulunu sağlayamayan kişiler emeklilikte yaş sınırına takıldılar. Her geçen gün artan EYT’li sayısı ile bu durum ülke gündemi açısından da önemli bir sorun durumuna geldi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlarda (EYT) Son Durum Ne? İlk Maaşlar Ne Zaman Yatacak?

EYT’de Son Durum Ne?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için yapılacak düzenlemeyle ilgili süreç halen devam ederken, sayıları yaklaşık olarak 5 milyonu aşan emekli adayı da EYT ile ilgili çözümün açıklanacağı tarihi bekliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT yasasına ilişkin olarak 2022 yılı Aralık ayına işarette bulundu ve milyonlarca kişi tarafından merakla beklenen EYT sorununa ilişkin çalışmalar en geç Aralık ayında Türkiye Büyük Millet Meclisine intikal ettirilecek şeklinde açıklamalar yaptı.

Bu bağlamda EYT ile alakalı yasal durumun Aralık ayı içerisinde belli olması beklenirken, EYT’lilerin de ilk maaşlarını Şubat ayında almaları bekleniyor.

Emeklilikte Yaşa Takılanlarda (EYT) Son Durum Ne? İlk Maaşlar Ne Zaman Yatacak?

Bakan Bilgin’in Konuya Dair Açıklamaları

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, gündeme ilişkin yaptığı açıklamalarda Emeklilikte Yaşa Takılanlarda son durum hakkında da açıklamalarda bulundu.

Bakan Vedat Bilgin, sorunlar bulunduğunu ve bunların da çözüleceğini belirterek;

“Sorunların çözümü için gerekli tedbirleri alıyoruz. Bu kapsamda asgari ücreti önceki yıla oranla yüzde 80 arttırdık. Önümüzdeki dönem içerisinde de sözleşmeli personel ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar sorunlarını çözüyoruz. Bu sorunları dosya dosya açarak çözeceğiz. Türkiye’nin emekçileri endişe etmesinler. Türk devleti sosyal bir devlettir. Büyük Türkiye yolunda daha emin adımlarla yürümeye devam edeceğiz”

İfadelerini kullandı. Bu açıklamalar ve daha önce yapılan değerlendirmeler kapsamında EYT ile ilgili çalışmanın 2022 Aralık ayı içerisinde meclise gelmesi ve maaşlarında 2023 Şubat ayında yatırılması bekleniyor.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.