Menstrual Kap Nedir? Nasıl Kullanılır?

0 3

Menstrual Kap Nedir? Nasıl Kullanılır? | Menstrual kap, kadınlar regl zamanlarında kullanılması için üretilmiş ekolojik ve sürdürülebilir bir üründür. Peki, menstrual kap nasıl kullanılır? Türleri nelerdir? İşte, detaylar!

Menstrual kap, kadınlar regl zamanlarında kullanılması için üretilmiş ekolojik ve sürdürülebilir bir üründür. Peki, menstrual kap nasıl kullanılır? Türleri nelerdir? İşte, detaylar!

Menstrual Kap

Her sağlıklı kadının her ay belirli bir periyot içerisinde adet adı verilen vajinal bir kanama yaşar. Bu kanamaya regl ismi de verilmektedir. Bazı geri kalmış toplumlar da adet olmak ayıp karşılanır. Öyle ki eski insanlarımıza baktığınız da günümüz de hala “kirlendim, hastalandım” demektedirler. Halbuki regl olmak ne kirlenmektir, ne de hastalanmak. Adet olan her kadın sağlıklı bir bireydir ve bu utanıp saklanılacak bir durum değildir. Örneğin, geri kalmış Afrika ülkelerin de adet olmak o kadar ayıptır ki okulu bile bu yüzden bırakabilirler. Yine Afrika ve Hindistan gibi ülkeler de kadınlar temin etmeleri gereken hijyenik ürünleri bile temin edemezler ve haliyle günlük yaşantılarına devam etmeleri oldukça zor bir hal alır.

Menstrual kap bir nevi yeni çeşit hijyenik ped olarak adlandırılabilir. Ancak pedler ve tamponlardan oldukça farklıdırlar. Şimdi gelin, bu sürdürülebilir kaplar ne işe yarar, nasıl kullanılır ona bakalım.

Bir Cevap Yazın