Rusya’dan İlk Koronavirüs Aşısına Onay Geliyor!

0 0

Amerika’nın CNN Televizyon Kanalı, Rus yetkililerin iki haftadan daha kısa bir süre içerisinde başkent Moskova’da bulunan ve Gamaleya Enstitüsü tarafından geliştirilen koronavirüs aşısına onay vereceklerini duyurdu! CNN’in yaptığı habere göre Rusya’nın dünya genelinde koronavirüs aşısına ilk onay veren ülke olacağı bildirildi.

Rus yetkililer tarafından aşının onayının 10 Ağustos veya daha önceden çıkması için çalışmaların sürdürüldüğü bildirildi. Aşının ilk etapta sağlık çalışanlarına yapılacağı söyleniyor.

‘Bu Bir Stupnik Anı’

Rusya’dan İlk Koronavirüs Aşısına Onay Geliyor! | Amerika’nın CNN Televizyon Kanalı, Rus yetkililerin iki haftadan daha kısa bir süre içerisinde başkent Moskova’da bulunan ve Gamaleya Enstitüsü tarafından geliştirilen koronavirüs aşısına onay vereceklerini duyurdu! CNN’in yaptığı habere göre Rusya’nın dünya genelinde koronavirüs aşısına ilk onay veren ülke olacağı bildirildi.

Aşı ile ilgili çalışmaların finansını sağlayan Rusya Ulusal Varlık Fonu Başkanı olan Kirill Dmitriev, 1957 yılında Sovyetler Birliği’nin dünya yörüngesine ilk uydu yerleştiren ülke oluşuna gönderme yaptı ve ‘Bu bir Sputnik anı’ diye söyledi.

Dmitriev yaptığı konuşmada,

“Amerikalılar Sputnik’in sinyallerini duyunca şaşırmışlardı. Aşıda da aynısı. Rusya bunu başaran ilk ülke olacak. Ama bilim insanlarımız birinci olmak için değil insanları korumak için çalışıyor.”

Dedi.

CNN yaptığı haberde, Rusya’nın aşı projesiyle ilgili veri paylaşımında bulunmadığına dikkat çekti ve aşının ne kadar güvenli veya etkili olduğunun bilinmediğini de ayrıca paylaştı.

CNN’nin haberine göre Rus bilim insanları tarafından aşının ikinci aşamasının 3 Ağustos’a kadar tamamlanacağı ve üçüncü aşamada da aşının sağlık çalışanlarına uygulanacağı ifade ediliyor.

Rus uzmanlar yaptıkları açıklamalarda başka hastalıklar için geliştirilmiş aşıların modifiye edilmiş hali olduğu için bu aşının fazla zaman almadığını belirtiyorlar.

Rusyanın Savunma Bakanlığı ise aşının askerlerde de denendiğini açıkladı.

Bir Cevap Yazın