featured

6 Maddede Sağlığımızın Tatlı Düşmanı Şeker Tüketiminin Zararları

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hayatımızın vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan şekeri günlük hayatımızın hemen hemen her yerinde kullanmaktayız. Verdiği tat sayesinde insanları mutlu eden şeker aslında adı gibi bir ürün olmadığı bir gerçektir. Sağlığımızın en tatlı ama en sinsi düşmanı olan şeker, fazla kullanıldığında zamanla sağlığımızı bozmaktadır. Karaciğer rahatsızlığından, böbrek hastalıklarına kadar birçok alanda kullanan bireylere zarar vermektedir. Adı gibi aslında şeker olmayan bu ürünün sağlığımıza oldukça zararı vardır. Şekerin zararları listemizi birlikte inceleyelim.

Şeker Tüketiminin Zararları

Şeker adı gibi olmayan vücudumuzun en tatlı düşmanıdır. Fazla tüketildiğinde karaciğer, böbrek, diyabet, diş, cilt, kalp, obezite gibi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bu tip sorunlarla karşılaşmamak adına mutlaka şeker tüketimini azaltmak ve bu sinsi düşmanı yerinde yemelisiniz. Fazla tüketilen şeker ileride geri dönülmez sonuçlara yol açabilmektedir.

Buna da Gözatın: Kış Aylarında En Doğru Diyet Programı İle Kilo Verin

1 – Diyabet Hastalığını Tetikliyor

Şeker tüketiminin zararları arasında en önemli olanı diyabettir. Adı gibi şeker olan besin yine adı gibi şeker hastalığını tetikliyor. Fazla kullanılan şeker zamanla vücutta insülin direnci oluşmasını sağlıyor. İnsülin direnci oluşan birey zamanla şeker hastalığına yakalanıyor. Şeker hastalığı tedavi edilmediği sürece sonu ölüme varabilen çok ciddi sonuçla yol açabilmektedir.

2 – Dişin En Büyük Düşmanı Şeker

Şekerli tüketilen besinler ilk olarak sağlığımızı ağızda bozmaya başlıyor. Özellikle uygun fırçalama ve temizlik tekniklerini uygulamayan hastaların zamanla dişleri çürüyor ve diş kayıpları meydana geliyor. Ayrıca dişlerde bulunan yemek artıkları ve şekerli besinler uygun şekilde temizlenmezse diş apsesine neden olabiliyor. Bu nedenle şeker tüketiminin zararları arasında diş problemleri de önemli bir yere sahiptir. 

3 – Karaciğer ve Obezite

Şekerin tüketimi zararları konusu ele alındığında belki de en çok dikkat çekilen iki karaciğer ve obezitedir. Zira fazla alınan şeker karaciğer organında yağlanmaya sebep oluyor. Ayrıca aşırı şeker tüketimi yüzünden karaciğer bu ürünü yağ olarak depoluyor. Depolanan bu ürün zamanla vücudumuzun çeşitli yerlerinde yağ birikmelerine neden oluyor. Bu yağ birikmeleri eğer önlem alınmazsa zamanla obezite hastalığına dönüşüyor.

4 – Kalp Düşmanı

Aşırı derecede alınan şeker zamanla kötü kolesterol hastalığını tetikliyor. Oluşan bu hastalık tedavi edilmediğinde kalp damar tıkanıklığına sebep olabiliyor.

5 – Şeker Bize Böbrek Taşı Olarak Dönüyor

Şekerin tüketiminin zararları konusunda en dikkat çekici bilgi böbrek taşlarıyla ilgilidir. Şekerli besin tüketen bireyler eğer gerekli miktarda su tüketmez ise zamanla böbrek taşı oluşumunu tetikler. Böbrek taşları aynı şeker gibi oldukça sinsi bir hastalıktır. Tedavi edilmediğinde böbrek kaybına kadar sonu varabilir. Bu sebeple şeker tüketimini gerektiği kadar almak son derece önemlidir.

6 – Yüksek Tansiyon Hastası Olabilirsiniz

Fazla şeker tüketen hastalar zamanla damar tıkanıklığına yakalanabilmektedir. Damar tıkanıklığına yakalanan hastalarda yüksek tansiyona yakalanmaktadır. Damar içerisinde oluşan parçacıklar kanın damardan geçmesini engeller. Yüksek tansiyonu olan hastalarda nasıl tuz kullanmıyorsa şekeri de belli ölçüde kullanması son derece önemlidir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

OKU Haber Dergi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!