featured

AB düzenleyicisi uyardı: “Enflasyon yatırımcıları kripto paraya yönlendirebilir”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Kurumu (ESMA), yükseliş trendinde olan enflasyonun yatırımcıları kripto para birimlerine yönlendirebileceği konusunda uyarıda bulundu.

Düzenleyici kurum, Avrupa Birliği sınırları içerisinde ortak bir düzenleyici çerçevenin oluşturulamadığına dem vurarak, AB üyesi ülkelerin kripto paraları kontrol etmek adına aldığı kendi başına kararların dengesizlik oluşturduğuna dikkat çekti.

Yakın tarihli yapılan açıklamada AB’nin menkul kıymet piyasaları düzenleyicisi, yükselen enflasyona karşılık bireysel yatırımcıların kripto paralara ilgisinin artabileceğini ve düzenleyici eksikliğinin bulunduğu mevcut ortamda bunun riskleri de beraberinde getirebileceğini vurguladı. Böylece Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Kurumu, kripto para sektörünü kontrol altına almak için yasal bir çerçeve çağrısında bulunan kurumların arasına katıldı.

ESMA Başkanı Verena Ross, verdiği son demeçte enflasyonun yükselmesiyle birlikte bireyler enflasyondan kaynaklı gelir düşüklüğünü telafi etmek ve daha fazla gelir elde etmek için riskli varlıklara yönelebilir dedi.

Kripto para savunucuları Bitcoin’i enflasyona karşı koruma olarak görüyor

Birçok tanınmış kripto para yatırımcısı, geçtiğimiz yıl enflasyonun küresel çapta artmaya başladığı endişelerinin ortaya çıkmasıyla Bitcoin için yeni bir söylem ortaya attı. Kripto yatırımcıları, Bitcoin’in parabolik yükselişine atıfta bulunarak en büyük kripto parayı enflasyona karşı bir koruma aracı olarak lanse etmeye çalıştılar. 

İlerleyen aylarda ise başta ABD olmak üzere ülkelerin enflasyonla mücadele kapsamında sıkı para politikalarına sarılmaları, piyasadan çekilen ve çekilmesi muhtemel görülen likitideye bağlı olarak kripto para piyasaları gibi riskli varlıklarda bir düşüş yaşandı. 2021 yılının son çeyreğinde keskinleşen düşüş sonrası Bitcoin’in enflasyona karşı bir koruma olduğu söylemi zayıflasa da kripto para savunucuları, hâlâ uzun vadede Bitcoin getirisinin daha yüksek olacağı inancını koruyorlar.

Avrupa Birliği, kripto yasasını tek çatı altında toplamak istiyor

Henüz Avrupa Birliği’nde kripto para yönelik ortak bir yaklaşım benimsenmiş değil. Ancak geçen ay Avrupa Parlamentosu ESMA’ya kripto ihraççılarını ve hizmet sağlayıcılarını düzenleme yetkisi vererek ilk adımı atmış olabilir.

Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi şu anda Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) yasa tasarısını değerlendiriyor. 2020’de tanıtılan mevzuatın kripto varlık piyasalarının AB içinde gelişmesi için yasal bir çerçeve olması amaçlanıyor.

Yazar: Günay Caymaz

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

OKU Haber Dergi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!