featured

Biyolog Nedir, Ne İş Yapar? Biyolog Nasıl Olunur? Biyolog Görevleri Nelerdir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Biyolog nedir sorusunun yanıtı, yaşanan koronavirüs günlerinde daha fazla merak edilir hale gelmiştir. Canlılar üzerinde çalışma yapan bilim insanı olan biyologlar bugünlerde dikkatleri üzerine toplamıştır. Dolayısıyla biyolog nedir, ne iş yapar, nasıl biyolog olunur gibi sorular sık sorulmaya başlamıştır. İşte biyoloji uzmanlığı hakkında tüm merak edilenler ve cevapları…

Biyolog Nedir, Ne İş Yapar?

Biyolog nedir, ne iş yapar sorusunun yanıtı, biyolog olmak isteyen kişiler tarafından merak edilmektedir. Özellikle de üniversite sınavlarına hazırlanan ve lise öğrencileri biyolog nedir, ne is yapar araştırmasına girmektedir. Biyologlar tam olarak canlılar üzerinde çalışma yaparak canlıları sınıflandırmakta olan bilim insanlarıdır. Biyologlar, biyoloji alanında çalışmalarını gerçekleştirmektedir.

Dünya genelinde biyoloji alanına yoğun bir ilgi vardır ve biyologluk ilgi çekmektedir. Türkiye’de ise biyologluk az bilinmektedir. Bu sebeple de biyolog nedir sorusunun yanıtları araştırılmaktadır. Bu sebeple de ülkemizde biyoloji alanı daha fazla tanıtılmaya ihtiyaç duymaktadır. Özellikle de yaşanan covid-19 sebebiyle bu alana daha fazla yatırım yapılmasının gerekliliği ortaya çıkmıştır.

Biyolog tdk anlamına bakıldığında da; biyoloji uzmanı, biyoloji ile uğraşan kimse tanımları karşımıza çıkmaktadır. Ancak biyolog olmanın bazı şartları bulunmaktadır. İşte biyoloji uzmanlığı hakkındaki bilgiler…

Biyolog Nasıl Olunur?

Biyolog nedir nasıl olunur sorusunun öncelikli olarak yanıtı; lise eğitiminin tamamlanması ve üniversite sınavında başarı sağlanmasıdır. Üniversite sınavına girerek 4 yıllık Biyoloji bölümü kazanan kişiler, fakülte eğitimlerini başarı ile tamamladıktan sonra biyoloji uzmanı olabilmektedir. Üniversite eğitimini bitiren kişiler, biyolog unvanıyla iş yaşamına atılabilmektedir.

Fen bilimleri alanına ilgisi olan lise öğrencileri biyol

og nasıl olunur diye merak etmektedir. Araştırmayı seven, canlılar üzerinde çalışmayı keyifli bulan, bilim dünyasına hizmet etmek isteyen öğrenciler biyolog nedir kısa bilgi alımlarını okullarının rehberlik servislerinden yapabilmektedir.

Üniversitelerin biyoloji bölümünden mezun olan kişiler, dilerlerse ve gerekli başarıyı sağlarlarsa yüksek lisans eğitimi alarak akademisyen olarak kariyerlerine devam edebilmektedir. Çünkü akademisyen olabilmenin tek yolu; yüksek lisans yapmaktır. Ayrıca ilgili alanda 2 yıllık ön lisans yapan kişilerin de biyolog olabilme şansı vardır. Ancak biyolog olma şartları yerine getirilmelidir. 2 yıllık ön Biyokimya Teknikerliği, Laboratuvar Teknolojisi ve benzeri gibi biyoloji alanında ön lisans eğitimi alan kişiler, DGS yani Dikey Geçiş Sınavı ile de üniversitelerin 4 yıllık Biyoloji bölümüne devam ederek biyolog olabilmektedir.

Biyolog Olunabilmesi İçin Gerekli Olan Özellikler

Fen bilimlerinin ağırlıklı olduğu Biyoloji Bölümü mezunları biyolog olarak meslek hayatlarına atılmaktadır. Bu meslek hakkında bilgi sahibi olmayan kişiler de biyolog nedir araştırması yapmaktadır. Biyolog olabilmenin ilk şartı, ilgili fakülteden mezun olmaktır ve biyologların taşıması gereken özellikler ise şunlardır:

Kimyasal maddelerle çalışılan bir meslek olduğu için biyologlarda alerjik rahatsızlıklar bulunmamalıdırGörmeye engel olacak göz bozukluğu bulunmamalıdırDikkatli kişiler olmalıdırAraştırmacı ve meraklı kişiler olmalıdırUzun soluklu çalışmalar nedeniyle sabırlı kişiler olmalıdır

Biyologların Görevleri

Biyolog nedir sorusunun yanıtı kadar biyolog görevleri nelerdir sorusunun yanıtı da merak edilmektedir. Birbirinden farklı çalışma alanı bulunan biyolojide görevler, sektöre göre değişkenlik göstermektedir. Genel olarak bilimsel araştırma alanında faaliyet gösteren biyolog görevleri şunlardır:

Canlıları, canlıların özelliklerini inceleyerek onları gruplara ayırmakCanlı türlerini evrimsel açıdan değerlendirmeye almakCanlıların yaşam kalitesini yükseltecek olan araştırmaları gerçekleştirmek

Biyoloji uzmanları yalnızca araştırma değil; uygulama alanlarında da faaliyet göstermektedir. Biyolog nedir sorusunun yanıtı tek olsa da; gerçekleştirilen görevler, çalışılan sektöre göre farklılık göstermektedir. Biyolojinin uygulama alanında faaliyet gösteren biyolog görevleri ise şunlardır:

Parazit, bakteri ve virüs gibi zararlılarla deney yapmakRadyoaktif madde ve kimyasal madde gibi canlı türü için zararlı olan maddeler üzerinde araştırma yapak ve bu zararlı maddeleri kategorize etmekTahrip olmuş ve kilenmiş ortamların biyolojik dengesini kazandırmaya yönelik çalışmalar yapmakCanlılara ait olan idrar ve kan gibi maddeleri incelemekÇeşitli alanlarda ekolojik dengeye verilen zararları araştırmak ve bu alanda bilirkişi, teknik elaman olarak hizmet vermek, rapor hazırlamak

Biyolog Çalışma Alanları

Biyolog nedir araştırmasını yapan kişiler, biyolog çalışma alanları için de bir yanıt aramaktadır. Özellikle üniversite eğitimi sonrasında bir biyolog olarak kariyerine devam etmek isteyen kişiler, çalışma alanları hakkında bilgi arayışına girmektedir. Çoğu öğrenci, mesleklerin geleceği araştırması yaparak eğitim alacağı fakülteleri belirlemektedir. Biyologların çalışma alanları oldukça geniştir. Özellikle de sağlık hizmetleri alanında oldukça fazla biyolog çalıştırılmaktadır.

Biyolog mesleği, yalnızca sağlık sektöründe değil; kimya sektöründe ve özel sektör içinde de revaçtadır. İlaç araştırmaları, aşı çalışmaları ve benzeri gibi alanlarda biyologlara sık ihtiyaç durulmaktadır. Biraz önce de bahsettiğimiz gibi covid-19 aşısı arayışı sırasında biyologların da önemi ortaya çıkmıştır. Bu nedenle de pek çok öğrenci ve veli biyolog nedir araştırmasına girmiştir.

Hastanede Biyolog Görevleri

Hastanede biyolog görevleri genel olarak canlılara ait maddelerin incelenmesidir. Kan tahlili, idrar tahlili, gaita tahlili gibi tahliller biyoloji mezunları tarafından yapılmaktadır. Dolayısıyla biyologlar hastanede bir sağlık çalışanı olarak karşımıza çıkmasa da arka planda sürekli olarak hizmet vermektedir. Biyolog bölümü mezunları, hastanelerde ve laboratuvarlarda yaygın olarak çalışmaktadır.

Biyolog ne demek diye araştırma yapan kişiler görecektir ki; sağlık sektöründe biyologlar, kilit görevleri yerine getirmektedir. Canlılar ve canlıların sağlığı için biyologlar sürekli araştırma yaptığı gibi aynı zamanda rahatsızlık ve hastalıkların teşhisinde de etkin rol oynamaktadır. Pek çok virüs, bakteri, parazit türleri, biyologların kapsamlı çalışmaları sonrasında gruplandırılabilmektedir.

Biyolog Maaşları

Biyolog maaşları da oldukça merak edilmektedir. Ancak biyolog maaşları için belirli bir meblağdan bahsetmek mümkün olmamaktadır. Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan, hastanelerde ve devlete ait laboratuvarlarda görev alan biyologlar memur maaşı alırken, özel sektördeki biyolog nedir ne is yapar maaşı nedir sorularının yanıtı değişmektedir.

Bu yazımızda biyolog nedir, nasıl biyolog olunur, biyolog çalışma alanları nelerdir gibi sorulara yanıt verdik. Daha detaylı bilgiler için meslek danışmanlarından ya da okulların rehberlik servislerinden hizmet alınabilmektedir. Biyolog olmak üzere tercih gerçekleştirecek olan ve biyolog nedir maaşı ne kadardır diye merak eden kişiler meslek danışmalarından destek almalıdır.  

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

OKU Haber Dergi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!