Çin, ülke ekonomisini desteklemek için dijital yuan dağıtacak

Investing.com – Çin, Covid-19 pandemisine yönelik tedbirlerden dolayı yavaşlayan ekonomiyi desteklemek ve yerel harcamaları teşvik etmek amacıyla …

Çin, ülke ekonomisini desteklemek için dijital yuan dağıtacak
Son Güncelleme: Whatsapp

Investing.com – Çin, Covid-19 pandemisine yönelik tedbirlerden dolayı yavaşlayan ekonomiyi desteklemek ve yerel harcamaları teşvik etmek amacıyla halka dijital yuan (e-CNY) dağıtılacağını açıkladı. Dijital yuanın Shenzhen, Guangzhou ve Xiong’an New Area bölgelerinde dağıtılacağı biliniyor.

Çin, ilk etapta 4,5 milyon dolar değerinde dijital yuan dağıtacak

Yerel haberlere göre bu hafta Perşembe günü Shenzhen’de yerleşik kişilerin 88, 100 ve 128 yuandan oluşan kırmızı zarf kazanabilecekleri bir piyango sistemi kurulacak. Bu yolla Çin, yaklaşık 4,5 milyon dolar değerinde 30 milyon dijital yuan dağıtacak.

Asya bölgesinde sıklıkla kullanılan kırmızı zarf sistemi, önemli durumlarda verilen maddi yardımları ifade eder. Çin, şu an kırmızı zarf yöntemiyle ülkenin merkez bankası dijital para birimi dijital yuan dağıtarak hem yerel ekonomileri canlandırmak hem de e-CNY kullanımını artırmayı amaçlıyor.

Geçen hafta ise Guangzhou’da 10 milyon dijital yuan dağıtımı gerçekleşeceği bilgisi verilmişti, ancak henüz gıda ve perakende işletmelerine yapılacak bu yardım ile ilgili bir tarih belirlenmedi.

Yerel kaynaklara göre Pekin’in güneybatısındaki Xiong’an New Area’da da ekonomiyi canlandırmak adına kırmızı zarfların dağıtılması gündemde.

Covid-19 pandemisi, Çin ekonomisini olumsuz etkilemeye devam ediyor

Veriler, Covid-19 pandemisinin ülke ekonomisine ciddi etkileri olduğunu ortaya koyuyor. Çin’in hizmet ve sanayi sektörleri iki yılı aşkın süredir en düşük değerlerinde devam ediyor. Diğer yandan Caixin hizmet satın alma yöneticileri endeksi (PMI), Nisan ayında 36.2’ye düşerek, Kasım 2005 döneminde başlayan ankette ikinci en düşük değerine ulaştı. Endeks, pandeminin başlangıcı olarak kabul edilen Şubat 2020 döneminde 26,5’e gerileyerek rekor düzeydeki en büyük daralmaya işaret etmişti. 

Çin Başbakanı Li Keqiang il, geçen hafta yaptığı konuşmada belediye ve kırsal kesimdeki yönetimlere altyapı projelerini hızlandırma, istihdamı artırma ve kalkınmaya destek olma çağrısında bulundu.

Çin, her türlü kripto para kullanımını ülkede yasaklamasına rağmen kendi hakimiyetinde olan teknolojinin kullanımını artırmak için her yolu deniyor. Bir çok ülke ise ulusal güvenlik endişelerini gerekçe göstererek Çin’in merkez bankası dijital para birimine temkinli yaklaşıyor. Bu konuyla ilgili son gelişmelerde ABD, dijital yuanın ülke sınırları içerisinde kullanılmasını engellemek için yasa çıkarma girişimi var. 

Yazar: Günay Caymaz

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.