Denizli Tabip Odası Başkanı Rıza Hakan Erbay: Kısıtlamalar Tekrar Gündeme Getirilmelidir

0 0

Denizli Tabip Odası Başkanı Rıza Hakan Erbay: Kısıtlamalar Tekrar Gündeme Getirilmelidir | Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Rıza Hakan Erbay, koronavirüs vakalarındaki artışa ilişkin açıklamalarda bulundu. “Eğer yükselme oranı bu şekilde devam eder ve aşılamada bu yavaşlık aşılamazsa kısıtlamalar tekrar gündeme getirilmelidir” diyerek duruma dikkat çeken Erbay, salgının önlenebimesi için 2. doz aşılanma oranının en az yüzde 65-70 olması gerektiğinin altını çizdi. Normalleşmenin başladığı temmuzda 2. doz tam aşılama oranının yüzde 20’lerde olduğunu, bugünlerde ise ancak yüzde 30’lara ulaşmış olabileceğini belirten Erbay, şunları kaydetti:

Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Rıza Hakan Erbay, koronavirüs vakalarındaki artışa ilişkin açıklamalarda bulundu. “Eğer yükselme oranı bu şekilde devam eder ve aşılamada bu yavaşlık aşılamazsa kısıtlamalar tekrar gündeme getirilmelidir” diyerek duruma dikkat çeken Erbay, salgının önlenebimesi için 2. doz aşılanma oranının en az yüzde 65-70 olması gerektiğinin altını çizdi. Normalleşmenin başladığı temmuzda 2. doz tam aşılama oranının yüzde 20’lerde olduğunu, bugünlerde ise ancak yüzde 30’lara ulaşmış olabileceğini belirten Erbay, şunları kaydetti:

“O günlerde, Hindistan’dan köken alan Delta varyantının da daha bulaşıcı ve hızlı yayılan bir etken olduğu duyurulmuştu. Örneğin o tarihte İngiltere serbestleşme programını askıya almıştı. Ülkemizde de bu risk ve tehdit mevcut olduğundan hastalık oranının hızla yükseleceği öngörüsü ve uyarısı yapılmıştı. Nitekim önlemlerin kaldırılması ile birlikte günlük vaka bandı, 4 bin-5 binden 1-1,5 ay içinde 5 kat artarak 25 bin vakaya ulaştı. Kısa sürede bu derece artış delta varyantının bulaş gücünün yüksekliği ile ilgilidir. Eğer yükselme oranı bu şekilde devam eder ve aşılamada bu yavaşlık aşılamazsa kısıtlamalar tekrar gündeme getirilmelidir.”

Bir Cevap Yazın