İlk Corona Vakası 1922 Yılında İstanbul’da Görülmüş!

0 1

İlk Corona Vakası 1922 Yılında İstanbul’da Görülmüş! | Tam 100 yıl öncesinden Taksim Meydanı’ndan bir fotoğraf karesinde meydandan Harbiye’ye doğru baktığımızda üzerinde “ Corona” yazısı bulunan bir reklam panosu ile elinde çanta olan bir adamın görüntüsünü görüyoruz.

Tam 100 yıl öncesinden Taksim Meydanı’ndan bir fotoğraf karesinde meydandan Harbiye’ye doğru baktığımızda üzerinde “ Corona” yazısı bulunan bir reklam panosu ile elinde çanta olan bir adamın görüntüsünü görüyoruz.

1922 Yılının Fotoğrafında Corona Yazısı!

Çok büyük bir ihtimalle o yıllarda dünyada ve Türkiye’deki ilk taşınabilir markalardan olan Corona Daktiloları’nın tanıtımı yapılıyor. Bu reklam, 1922 yılında lisans alan ve “Galata, Büyük Tünel Han, No: 1, Tel: 1561” adresindeki mağazasında Royal / Kraliyet Daktiloları’nı satan Kh. Kroubalkian adındaki Türkiye temsilcisinin reklamı olsa gerek. Corona, aynı zamanda 1925’ten itibaren Meksika’nın üst sınıf bira markasının ve bir şapka firmasının da markasının adı idi.

Fotoğrafta geri planda Osmanlı – Rus – Hint mimarisine özgü Topçular Kışlası ve sağ tarafta ise buz pateni, hokey salonu ve spor salonu bulunuyor. Topçular Kışlası 1806 yılında yapılmış ve 1940 yılında yıktırılmıştır.

Bir Cevap Yazın