Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nedir, Kimler Faydalanabilir? 2022 Kira Yardımı Ne Kadar?

Kentsel dönüşüm kira yardımı nedir, kimler yararlanabilir? 2022 kira yardımı ne kadar, nasıl alınır?

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nedir, Kimler Faydalanabilir? 2022 Kira Yardımı Ne Kadar?
Son Güncelleme: Whatsapp

Son yıllarda daha çok duyulmaya başlanan kentsel dönüşüm alanındaki gelişmeler kamuoyu tarafından merak ediliyor ve bu nedenle yakından takip ediliyor. Bu yazımızda kentsel dönüşüm kira yardımı nedir, kimler kentsel dönüşüm kira yardımından yararlanabilir, 2022 kira yardımı ne kadar, 2022 kira yardımı başvurusu hangi süre içerisinde, nereye yapılır gibi soruların yanıtlarını sizler için bir araya getirdik.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nedir, Kimler Faydalanabilir? 2022 Kira Yardımı Ne Kadar?

Kentsel Dönüşüm Nedir?

Kentsel dönüşüm, artan şehirleşme ve geçen zaman ya da oluşan afetler nedeniyle şehirlerde meydana gelen olumsuz durumların ortadan kaldırılması için uygulanan bir dönüşüm sistemidir. Bu bağlamda özellikle afet, deprem, sel gibi felaketlere dirençli ve dayanıklı yapılar elde edilmesi amaçlanır. Yine bu esnada kentin kültürel ve tarihi dokusunun da korunması hedeflenir.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nedir, Kimler Faydalanabilir? 2022 Kira Yardımı Ne Kadar?

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nedir? 2022 Kira Yardımı Ne Kadar?

Eskiyen ya da tadilata gereksinim duyan veya risk oluşturan binalarını yenilemek isteyen ev sahipleri kentsel dönüşüme başvurabiliyorlar. Binaların dönüşümü esnasında kiralık evlerde yaşamak zorunda kalan ev sahipleri için ise bazı destekler sunuluyor. İşte bu desteklerin en önemlisini ise kentsel dönüşüme alınan binalara devlet tarafından sağlanan kira desteği oluşturuyor.

Kentsel dönüşüme giren binalar için 2022 yılında sağlanan kira yardımı miktarı ise 715 Türk Lirası ile 1150 Türk Lirası arasında değişiyor. Bulunulan şehir, bina özellikleri, bina değeri, bina konumu gibi ölçütler birlikte ele alınarak yapılacak kira yardımı bu tutarlar arasında belirlenebiliyor.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nedir, Kimler Faydalanabilir? 2022 Kira Yardımı Ne Kadar?

Kimler Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Başvurusu Yapabilir?

Başvuruda bulunmak koşulu ile kentsel dönüşüm nedeni ile kiralık eve taşınmak zorunda kalan ev sahipleri, kiracılar ya da sınırlı ayni hak sahipleri eğer dönüşüme giren binaları için riskli raporu bulunuyorsa kira yardımından yararlanabiliyorlar.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar Süre Yapılır?

Kentsel dönüşüme giren ve riskli alan dışında yer alan riskli raporu bulunan binalar için yapılacak kira yardımının süresi ise maksimum 18 aya kadar uzayabiliyor.  Ancak bina riskli alan içerisinde bulunan bir yapı ise bu kez yardım süresi 48 aya dek uzayabiliyor.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Kentsel dönüşüm kira yardımından yararlanabilmek için, tahliye tarihinden başlayarak en geç bir yıl ve bina yıkımından itibaren ise üç ay içinde başvuruda bulunulması gerekir.

Kira yardımı başvuruları  ise, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın İl veya İlçe Müdürlüklerine veya ilgili Belediyeye bağlı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Müdürlüğüne ya da e-imzalı belgelerle e-devlet üzerinden online olarak yapılabilir.

Son olarak belirtelim ki; özelliklerini belirttiğimiz kira yardımı dışında, kentsel dönüşüme giren binalardan taşınacak kişilere ise bulunulan şehre göre  1430 Türk Lirası ile 2300 Türk Lirası arasında taşınma yardımı da yapılıyor.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.