kok-hucreden-sac-ekimi-uygulamasi

Kök Hücreden Saç Ekimi Uygulaması Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kök hücreden saç ekimi uygulaması son zamanlarda geliştirilen ve değişen tekniklerle saç dökülmesi yaşayan hastalar için popüler hale gelmiştir. Alopesi, saçkıran, kellik ve yaşlılığa bağlı saç dökülmesi gibi sorunlar yaşayan kişilere kendi dokusundan elde edilen kök hücre enjeksiyonu yapılmaktadır. Bu teknikle saç kökleri uyarılırken saçların sağlıklı bir şekilde büyümesi sağlanır.

Kök hücre tedavisi uygulanan saç derisinde yeni hücrelerin oluşması ve hasar dokuların tazmini mümkün olmaktadır. Kök hücre ile yapılan saç ekimi prosedürü halihazırda var olan saçların güçlenmesini sağlamanın yanında ekim yapılan alanın daha hızlı bir şekilde iyileşmesine olanak verir. İşlem sonucunda daha kalın, gür ve sağlıklı saçlara sahip olunur.

Kök Hücreden Saç Ekimi Uygulaması Nasıl Yapılır?

Kök hücreden saç ekimi uygulaması yapılırken ilk olarak otolog fibroblast kök hücre tedavi sistemi ile kulak arkasındaki bölgeye lokal anestezi yapılır. Sonra bu alandan 3 adet 2,5 mm boyutunda doku örneği alınır. Hastadan alınan örnek doku kök hücre süspansiyonuna dönüştürülüp kişiye özel saç dökülmesi tedavisi kürü hazırlanır. 

kok-hucreden-sac-ekimi-uygulamasi
Kök Hücreden Saç Ekimi Uygulaması

Bu sistemde dışarıdan herhangi bir kimyasal madde ve türevleri yoktur. Kök hücre ile saç ekimi uygulaması genellikle tek seans olarak yapılmaktadır. Gerekli görülen durumlarda yılda birkaç kez tekrar edilebilir. Kök hücre ile yapılan ekimin herhangi bir kalıcı yan etkisi bulunmamaktadır. Kişinin kendi dokusu kullanıldığından vücutta herhangi bir enfeksiyon riski meydana gelmemektedir.

Kök Hücreden Saç Ekimi Uygulaması Kimlere Yapılabilir?

Kök hücre ile yapılan saç ekimi uygulaması kadın erkek tüm kişilere rahatlıkla uygulanabilir. Fakat saç dökülmesi herhangi bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa hastaya uygun test yapıldıktan sonra işlemlere başlanabilir. Bunun haricinde kozmetik, boya ve kuaför uygulamalarından sonra aşırı işleme maruz kalıp yıpranmış saçlar için de destek amacıyla bu tedavi yöntemi uygulanabilir.

kok-hucreden-sac-ekimi-uygulamasi

Kök hücrenin saç ekiminde kullanılması dökülme alanının büyüklüğü, dökülme tipi gibi nedenlerle farklı sonuçlar verebilir. Ancak genel itibarıyla kadınlar ve erkekler için büyük oranda olumlu sonuçlar alınmıştır. Kök hücrenin içerisindeki yer alan doku onarıcı bileşenler saç köklerini uyararak saçın yeniden sağlıklı bir şekilde çıkmasını sağlar. Ayrıca saç derisi de eskisinden daha güçlü ve canlı olur.

Kök Hücreden Saç Ekimi Uygulaması Sonrasında Saçlar Ne Zaman Çıkar?

kok-hucreden-sac-ekimi-uygulamasi

Kök hücreden saç ekimi uygulaması yapıldıktan sonra saçların çıkması biraz zaman alabilir. Sonucun tam olarak görülebilmesi için yaklaşık 8 ile 12 arası beklemek gerekir. Bu süre zarfında saçlı deride minik saçlar yavaş yavaş çıkmaya başlar. Saçın doğal görünüme kavuşması ve iyileşme süreci kişiden kişiye değişen bir durumdur. Kadınlarda ve erkeklerde tedaviden sonra saç uzamasında farklılıklar görülebilir.

Kök Hücreden Saç Ekimi Uygulaması Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

Kök hücreden saç ekimi uygulaması kişinin kendi kök hücresinden yapılan alternatif bir tedavidir. Bu tedavin herhangi bir şekilde yan etkisi yoktur. Ayrıca diğer saç ekimi yöntemleri denendikten sonra alternatif olarak bu yöntem de denenebilir. Saçı besleyen, uzatan, köklerini güçlendiren ve saç derisini uzatan kök hücre tedavisinin avantajları oldukça fazladır. 

Kök Hücreden Saç Ekimi Uygulaması Faydaları

kok-hucreden-sac-ekimi-uygulamasi

Kök hücreden saç ekimi uygulaması ile yapılan tedavide hastanın kendi hücrelerinden enjekte edilen mitoz hücreler bölünme yoluyla çoğalır. Hücrelerin sayısının artması ile birlikte vücut dokuları da yenilenir. Hastadan alınan sağlıklı dokular direkt saç köklerini uyarır. Saç ekimi uygulamalarına ek olarak gerçekleştiren kök hücre ile saç ekiminin benzersiz faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Ayakta tedavi imkanı olmakla birlikte herhangi bir cerrahi prosedür gerektirmez.
  • Doğal saç görünüme kavuşmayı sağlar.
  • Saç derisinde alerjik reaksiyon, tahriş ya da kaşıntıya neden olmaz.
  • Saç foliküllerini uyararak saçın sağlıklı uzamasını destekler.
  • İnce telli ve yıpranmış saç tellerini onarmaya yardımcı olur.
  • Var olan saçların eskisinden daha güçlü olmasını sağlar.

Kaynak : https://hairklinik.com/kok-hucreden-sac-ekimi-uygulamasi-nedir/ 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

OKU Haber Dergi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!