Medikal Estetik
Medikal Estetik

Medikal Estetik İle Daha Genç ve Güzel Görünmek Çok Daha Kolay

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hem genç hem estetik açıdan hoş görünmek yalnızca kadınların değil erkeklerin de en büyük isteklerinden biridir. Eskiden bunun için uzun iyileşme süreleri gerektirebilen estetik cerrahi ameliyatlar tek çareydi.

Günümüzde ise pek çok farklı ihtiyaç karşısında en doğal ve etkili sonuçların alınmasını sağlayan medikal estetik prosedürler ile farklı yaşlardaki kadınlar ve erkekler hızlı ve konforlu şekilde görünümlerini iyileştirebilirler.

Medikal estetik prosedürlerin uygulanım kolaylığı, etkili sonuçlar vermesi, cerrahi prosedürler içermemesi ve iyileşme süresine gereksinim duymaması nedeniyle her geçen gün daha fazla sayıda kişi görünümlerindeki iyileştirilmelerin sağlanması için medikal estetik prosedürlere başvurmaktadır.

Botoks ve h100 aşısı son zamanlarda sıklıkla uygulanan medikal estetik prosedürler arasında yer almakta ve Uzman Dr. Şafak Göktaş medikal estetik prosedürlerdeki başarısıyla hastaların ilk tercihi olmaktadır.

Botoks Farklı Yaş Gruplarındaki Kişilere Uygulanabilir

Botoks son zamanların en çok tercih edilen medikal estetik prosedürleri arasında yer alır. Botoks, Clostridium Botulinum bakterisinden elde edilen toksinin enjeksiyonuna dayanan bir yöntemdir.

Bu enjeksiyonun amacı toksinin sağladığı etkiyle uygulama bölgesindeki çizgilerin ve kırışıklıkların giderilmesi aynı zamanda belirli bir ölçüde germe ve kaldırma etkisinin sağlanmasıdır.

Çevresel ve genetik etkenlerin yanı sıra yaş almaya da bağlı olarak yüz bölgesinde çizgiler ve kırışıklıklar meydana gelir. Bu durum uzun yıllar boyunca mimik kaslarının aşırı kullanımından kaynaklanır.

Mimikler ilgili bölgelerde bulunan kas gruplarının hareketi sonucunda kullanılmakta olup aşırı kullanım sonucunda ilgili kas gruplarının üzerinde bulunan deride kırışıklıklar ortaya çıkar.

Bu durum son derece doğal olmakla birlikte hangi yaşlarda ortaya çıkacağı kişinin genetik yapısı başta olmak üzere farklı etkenlere göre değişiklik gösterir.

Yüzün üst bölgeleri olan alın ve göz çevresinde ortaya çıkan kırışıklıklar kişilerde olduklarından daha yaşlı, yorgun ve asık suratlı bir görünüm meydana gelmesinin en büyük nedenidir.

Botoks yönteminin uygulanmasıyla birlikte alın çizgilerine ve göz çevresindeki kırışıklıklara müdahale edilmesi mümkündür. Botoksun kaşların arasındaki bölgeye uygulanması da söz konusu olabilir. Bu sayede kişinin çatık kaşlı görünümü uzaklaştırılabilir, daha genç ve dinamik bir görünüme kavuşması sağlanabilir.

Botoks devamlılık gerektiren bir işlem midir? Sürekli yenilemek gerekir mi?

Botoks Kişi Özelinde Planlanması Gereken Bir Prosedürdür

Botoks enjeksiyonu yüzün alt bölgesine yani çeneye, dudak ve burun çevresine aynı zamanda boyun kırışıklıklarına uygulanabilir. Botoks enjeksiyonunun dudak üzerindeki ve altındaki kaslara yapılmasıyla sigara çizgileri olarak da anılan ince çizgilerin hafifletilmesi mümkündür.

Botoks enjeksiyonuyla yaş almaya bağlı olarak çenenin iki yanında oluşan Marionette çizgileri, çenenin sıkılmasıyla ortaya çıkan buruşukluklar ve boyunda uzanan bantlar azaltılabilir.

Botoks enjeksiyonu özel olarak bu uygulamaya yönelik olarak üretilen ince uçlu enjektörlerle yapılır. Uygulamadan önce bölgeye lokal anestezik etkili krem sürülür.

Etki sağlandıktan sonra botulinum toksini, deri tabakası geçilip alttaki kas tabakasına enjekte edilir. Kişi özelinde yapılan planlamaya bağlı olarak dermis tabakasına da enjeksiyon yapılması gündeme gelebilir.

Botoks enjeksiyonu yapıldıktan sonra uygulama bölgesindeki ilaç kaslar ve sinir uçları arasındaki iletişimi keser. Bunun sonucunda kaslarda geçici bir felç etkisi yaratılır. Genellikle botoks yapıldıktan 24 ila 72 saat sonra enjeksiyonun etkisi belirginleşir.

Botoks enjeksiyonun etkisi ortalama 4 ila 6 ay arasında değişir. Bu süre yapısal özellikler, uygulanan doz, bölgenin mevcut özellikleri ve kullanılan teknik gibi bazı etkenlere göre kişiden kişiye farklılaşabilir. Ayrıca uygulamanın düzenli olarak tekrarlanmasıyla birlikte botoks enjeksiyonunun kalıcılık süresi uzar.

Botokstan Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Botoks enjeksiyonu yapıldıktan sonra ilk 24 saat cildin ovuşturulmaması, darbelere karşı korunması ve güneş koruyucu krem kullanımının ihmal edilmemesi gerekir.

Botoks enjeksiyonunu izleyen ilk 2 gün uzun süre baş aşağı eğik pozisyonda kalmamaya özen gösterilmelidir. Aynı şekilde yüzüstü yatmaktan, sıcak ve nemli olan sauna ve hamam gibi ortamlardan kaçınılmalıdır.

Botoks enjeksiyonu kanser hastalarına, kan sulandırıcı ilaç kullananlara, hamilelik ve emzirme sürecindeki kadınlara, kanama bozukluğu bulunanlara, ileri yaşta ve/veya kırışıklıkları ileri düzeyde olanlara ve botoks enjeksiyonundan elde edilecek sonuçlarla ilgili beklentileri gerçekçi olmayanlara uygulanmamalıdır.

Botoks enjeksiyonunun genellikle istirahat halindeyken yüzde çizgiler görülmeye başlaması durumunda uygulanması tercih edilir. Gülme ya da gülümseme sırasında derinleşen çizgilerin oluşmaya başlaması halinde bunların botoks enjeksiyonu ile kolay ve konforlu bir şekilde tedavi edilmesi gündeme gelebilir.

Kırışıklıklar derinleştiği, daha fark edilir bir hal almaya başladığı dönemlerde yüzde oluşan görünümün yumuşatılmasında botoks enjeksiyonu önemli bir role sahiptir. Ancak yaş almaya bağlı olarak meydana gelen çizgiler derinleştiği buna bağlı olarak cilt derin bir şekilde oluklu hale geldiği takdirde bahsi geçen görünümün giderilmesi ve görünümün iyileştirilmesi için botoks enjeksiyonu yeterli olmayabilir.

Bu nedenle botoks enjeksiyonu yapılmadan önce kişinin cilt yapısı ve giderilmesi istenilen sorunun derecesi değerlendirilmelidir. Bundan sonra uygulanacak olan tedavinin kapsamı, uygulanacak doz ve enjeksiyon noktaları gibi detaylar belirlenmelidir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

OKU Haber Dergi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!