featured

Meme Kanserinde Erken Teşhis Hayat Kurtarıyor | İşte Meme Kanseri Şüphesi Uyandırabilecek Belirti ve Bulgular

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kadınlarda görülme sıklığı ve ölüme sebep olma açısından en çok rastlanılan meme kanseri erken teşhis edilebilir mi? İşte bu kanserin erken teşhis edilebilmesini sağlayacak 10 farklı belirti

Meme kanserinde erken teşhis gerçekten de hayat kurtarıyor. Ülkemizde ve dünyada kadın cinsinde en çok görülen kanser türü olan meme kanserinde, erken teşhis söz konusu olmadığında ölümcül sonuçlar doğurabiliyor. Günümüzde her 8 kadından birinde ortaya çıkan bu kanser, kadınlar tarafından da anlaşılabiliyor. Birkaç belirti yönünden kendinizi gözlemleyerek, erken teşhis konusunda önemli bir adım atabilirsiniz. İşte, o belirti ve bulgular…

Meme Kanserinde Erken Teşhis Hayat Kurtarıyor | İşte Meme Kanseri Şüphesi Uyandırabilecek Belirti ve Bulgular

Meme Kanserinde Erken Teşhis Hayat Kurtarıyor | İşte Meme Kanseri Şüphesi Uyandırabilecek Belirti ve Bulgular

Memelerde İçe Doğru Çekilme

Memelerde İçe Doğru Çekilme

Memelerde içe doğru çekilmenin bulunması erken teşhis açısından önemli bir bulgudur. İçe çekilme sanki ödemli bir bölgeye dokunulmuş ve parmak çıkıntısı olmuş gibi bir görünüm sunmaktadır. Bu görünüm göğsün yalnızca bir bölgesinde görülebileceği gibi, birkaç yerinde de ortaya çıkabilir.

Aşınma

Aşınma

Memelerde aşınma dediğimiz deri kalkması durumu ile de karşılaşılabilir. Bu belirti diğer belirti türlerine nazaran daha nadir görüldüğü için, erken teşhis konusunda daha etkili sonuçlar alınmasını sağlayacaktır.

Portakal Kabuğu Görünümü

Portakal Kabuğu Görünümü

Meme kanserinin en tipik belirti ve bulgusu portakal kabuğu görünümüdür. Kitlenin bulunduğu göğüs, selülit adı da verilen portakal kabuğu görüntüsündedir. Özellikle bu görünümün tek bir göğüste olması, meme kanseri varlığını güçlendirecektir.

Kızarıklık

Kızarıklık

Memede kitle varlığı söz konusu olduğunda, memenin tüm çevresinde kızarıklık ve ısı artışı ortaya çıkacaktır.

Memede Asimetrik Görünüm

Memede Asimetrik Görünüm

Meme kanseri varlığında akıllarda yer etmesi gereken bir diğer bulgu asimetrik görünümdür. Asimetrik görünümde kitle olan meme, diğer memeye göre daha küçüktür. Bu durum özellikle ayna karşısında incelendiğinde, açıkça fark edilebilecektir.

Memede Şekil Bozukluğu

Memede Şekil Bozukluğu

Bilindiği üzere meme, daire görünümündedir. Ancak memede kitle oluşumu sonrasında şekil bozuklukları ortaya çıkacaktır. En tipik şekil ise memede yassılaşmadır.

Meme Başı Akıntısı

Meme Başı Akıntısı

Meme kanserinin erken evrelerinde başlayan akıntı, aslında meme kanserinin tipinin belirlenmesinde de etkilidir. Meme başında beyaz ya sarımtırak, kokusuz ve yapışkan bir akıntı söz konusu ise mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Meme Ucunda Çekilme ve Büzüşme

Meme Ucunda Çekilme ve Büzüşme

Meme kanserinde meme ucunda çekilme ve büzüşme görülmektedir. Meme başı dışarı doğru değil, içeriye saklanmışsa ve çevresinde büzüşmeler varsa bu durumda mutlaka bir kadın doğum uzmanına görülmelidir.

Memede Yumru ve Sertleşme

Memede Yumru ve Sertleşme

Memede kanserli hücreler varsa meme normalden daha sert olacaktır. Özellikle bu sertlik diğer meme ile kıyaslandığında oldukça belirgindir. Üstelik dışarıdan bakıldığında kanserli memede fark edilir bir yumru görünümü olacaktır

Ele Gelen Kitle

Ele Gelen Kitle

Meme kanserinde belki de en en önemli belirti, ele gelen kitledir. Bu nedenle kadınlara mutlaka her adet döneminin bitişi sonrasında meme muayenesi yapılması önerilir.

Kadınlar ellerini yukarıya kaldırarak ya da aşağıya doğru sarkıtarak, elini memesinin üzerinde gezdirmelidir. Tüm meme dışarıdan içe doğru kontrol edilerek, kitlenin var olup olmadığı tespit edilmelidir.

Ancak meme muayenesinin kesinlikle adet döneminden hemen önce yapılmaması gereklidir. Çünkü bu dönemde hormonlarında etkisi ile yanıltıcı kitle ya da yumrular oluşabilir. Bu nedenle meme muayenesi adet döneminden hemen sonra yapılmalıdır.

Kadınlar Ne Zaman Mamografi Çektirmeli?

Kadınlar Ne Zaman Mamografi Çektirmeli?

Günlük hayatın yoğun temposu kadınların kendine vakit ayırmasına engel olabiliyor. Birçok kadın, meme muayenesi yapmadığı gibi düzenli olarak memedeki farklılıkların mevcut olup olmadığını da inceleyemiyor.

Bu noktada mutlaka 40 yaşı aşkın kadınların düzenli olarak mamografi çektirmesi önerilmektedir. Uzmanlara göre kadınlar 30 ila 40 yaşları arasında en az bir kez mamografi çektirmelidir.

40-50 yaş aralığındaki kadınların her iki yılda bir kez, 50 yaş üzerindeki kadınların ise yılda bir kez mamografi çektirmesi erken tanı açısından hayati önem taşımaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

OKU Haber Dergi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!