Sigara Dumanı Damlacıklar Yoluyla Havada İlerliyor

0 0

Sigara Dumanı Damlacıklar Yoluyla Havada İlerliyor | Geçtiğimiz günlerde yapılan çalışmalar, sigara dumanının buharlaşırken damlacıklar haline geldiğini bu damlacıklarının ise havada ilerleme özelliğinin olduğunu ortaya çıkardı. Geçtiğimiz yıllarda getirilen, Kapalı Ortamlarda Sigara İçme Yasağı, bu durum için önlem niteliği taşımaktaydı. Fakat sigara dumanından etkilenmek için sigara içilen ortamda olmak sorunda değilsiniz. Sigara içen bir kişinin üzerine konan ya da sigara içilen bir ortamdan uçuşan sigara damlaları sizin de olumsuz yönde etkilenmenize neden oluyor.

Geçtiğimiz günlerde yapılan çalışmalar, sigara dumanının buharlaşırken damlacıklar haline geldiğini bu damlacıklarının ise havada ilerleme özelliğinin olduğunu ortaya çıkardı. Geçtiğimiz yıllarda getirilen, Kapalı Ortamlarda Sigara İçme Yasağı, bu durum için önlem niteliği taşımaktaydı. Fakat sigara dumanından etkilenmek için sigara içilen ortamda olmak sorunda değilsiniz. Sigara içen bir kişinin üzerine konan ya da sigara içilen bir ortamdan uçuşan sigara damlaları sizin de olumsuz yönde etkilenmenize neden oluyor.

Boş Odada Sigara Dumanı Bulundu

Drexel Üniversitesi‘nde Yapılan araştırmalar sırasında boş ve dumansız bir oda hem hava kalitesi hem de kimyasal yönlerle incelendi. Araştırma sonucunda ise şaşırtıcı bir gerçek ortaya çıktı. Havada duman yokken; sigara dumanı parçaçıkları tespit edildi.

Sigara Dumanı Hava Boşluklarını Kullanıyor

Bilim adamlarına göre sigara dumanı buharlaşarak gaz halini alıyor. Bina içerisindeki hava boşlukları ve rüzgar aracılığı ile su parçacıklarına tutunuyor. Bu da sigaranın zararlı bileşenlerinin çok daha hızlı bir şekilde yayılmasına neden oluyor.

İlginizi Çekebilir: Elektronik Sigaranın Hamilelik Üzerindeki Etkileri

Bir Cevap Yazın