featured

Sultan 2. Abdülhamid’in Telgrafçısının Mezarı Yerli ve Yabancı Turistin İlgi Odağı Olmuş Durumda

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sultan 2. Andülhamid’in telgrafçısı Ahmet Mustafa Efendi’nin Nevşehir’in Ürgüp ilçesindeki mezarı turistlerin uğrak merkezi haline gelmiş durumda. Ürgüp’e bağlı Ortahisar beldesinde bulunan taş köprü üzerindeki mezar içerisinde 2. Abdülmahid’in telgrafçısı ve onun eşi yer alıyor.

Köprünün yapımı 1919 yılında tamamlandı. Telgrafçının kendisinin köprüyü yaptırdığı ifade ediliyor. Sarayda telgrafçı başı olarak görev yapan Ahmet Mustafa Efendi’nin ve eşinin yattığı mezar görenleri kendine hayran bırakıyor. Köprü üzerindeki mezara bir bakan dönüp bir daha bakıyor. Hem yerli hem de yabancı turistler bu mezara büyük ilgi duyuyor.

Ortahisar Belediye Başkanı Konuyla İlgili Bilgi Verdi

Sarayda telgrafçı başı olarak görev alan Ahmet Mustafa Efendi özellikle Ortahisar Belediyesi için önemli bir kişi. Bu konuda Ortahisar Belediye Başkanı Mustafa Ateş önemli bilgiler verdi ve açıklamalarda bulundu. Ateş;

“ Bu mezarda bizler için çok önemli bir şahsiyet olan Ahmet Mustafa Efendi, namıdiğer Hacı Telgraf ve eşi yatıyor. Hacı telgraf bizim için çok önemli bir kişiliktir. Rivayete göre Sultan 2. Abdulhamid zamanında sarayda çalışmış. Sarayda telgrafçı başı olarak çalışmış. Kasabamızın iki ucunu birbirine bağlayan köprüyü de kasabamıza yaptırmıştır.”“ Köprünün yapımına 1909 yılında başlanmış ve 1919 yılında tamamlanmış. Yani yaklaşık 10 yıl sürmüş. O dönemki imkanlar ile ancak 10 yılda bitirilebilmiş. Bu sayede kasaba halkı kasabanın diğer yakasına araçlarla çok rahat bir şekilde ulaşım sağlamıştır.”“ Köprünün yapımı için Hacı Telgraf kendisi bizzat uğraşmış. Kendisi de hem köprünün yapımında çalışmış hem de maddi olarak bu köprünün büyük katkıda bulunmuş. Hatta rivayete göre parası bittiğinde köprü için imkan kalmadığında kendisi Ortahisar’daki bağlarını, bahçelerini satarak yine bu köprüye harcamıştır. Mezarı da o yüzden burada yer alıyor. Vasiyeti üzerine eşi ile beraber buraya gömülmüş” ifadelerini kullandı.  

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

OKU Haber Dergi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!